Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da koronavirüs vakalarının yavaş yavaş azalmaya başladığını kaydeden Özkan, “Birçok ülkede kısıtlamalar gevşetiliyor. Yavaş da olsa normalleşme adımları atılıyor. Ağız maskesi ise bir süre daha kalmaya devam edecek. Çünkü kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında ağız maskesi takmak zorunlu. Bastıran sıcaklarda ağız maskesi takmak ise hayatı biraz zorlaştırıyor. Bu da insanların en çok maskesiz yaşamayı özlediğini ortaya koyuyor. Avrupa’da yapılan anketlerde nerdeyse toplumun dörtte üçü salgın sonrasında en çok özlediği şeyin maskesiz yaşamak olduğunu belirtiyor ve artık maskeden kurtulmak istekilerini söylüyor, Avrupa toplulukları. Ankete göre, maskesiz yaşamın dışında en çok özlenen şeyin restoran ve kafelere gidip rahatça hiçbir kısıtlama olmadan keyifli vakit geçirebilmek. Bunun ardından da seyahat özgürlüğü geliyor. Yine ankete katıların yüzde 55’i de sevdiklerine, dostlarına rahatça sarılıp dokunabilmeyi özlediğini belirtmiş. Yine en çok özlenenlerden biri de spor etkinliklerine, maçlara gitmek.” diye konuştu.

“NUH’UN GEMİSİ” IPSWICH LİMANI’NDAN ÇIKAMIYOR

Gazeteci Yusuf Özkan, İngiltere ile Hollanda arasında yaşanan “Nuh’un Gemisi Krizi” ile ilgili gelişmeler için de şunları söyledi:

“2006 yılında Hollandalı bir müteahhit ve marangoz tarafından İncil’den ilham alınarak yapılmış olan 70 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğinde Nuh’un Gemisi’nin küçük bir protipi, 2010 yılında Hollandalı bir televizyon yapımcısı tarafından satın alındı ve Avrupa’da ilk yüzen İncil Temaparkı haline getirildi. Zaten bilinen ismi de ‘Yüzen İncil Müzesi’. İşte bu gemi Kasım 2019’da İngiltere’nin doğusundaki Ipswich Limanı’na yanaştı. Ancak İngiliz yetkililer geminin limandan ayrılmasına izin vermiyorlar. Çünkü yola çıkacak kadar güvenli değil. İngiliz sahil güvenlik yetkililerine göre, gemide yasal güvenlikler mevcut değil. Gemide güvenlik konusunda endişe verici eksiklikler var. Bu nedenle mevzuatlar gereği geminin denize açılmasına izin vermeyeceklerini belirtiyorlar. Hollandalı sahipleri ise tepkili. Çünkü bu geminin ‘onaylanmamış yüzen bir nesne’ olduğunu söylüyorlar. Böyle sınıflandığı için de İngilizlerin kendilerini oyalamaya haklarının olmadığını belirtiliyorlar. Tek mesele bu da değil. Limanda kaldıkları sürece ceza ödemek zorundalar. Şu ana kadar 12 bin sterlin borç birikmiş durumda. İşte bu yüzden Hollanda hükümeti devreye girdi ve İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ile iletişim kuruldu. Sorunun bir an önce çözülmesi için İngiltere ile Hollanda arasında yoğun görüşme trafiği devam ediyor.”