Çin, İngiltere Büyükelçisi Caroline Elizabeth Wilson’u dün Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Avrupa Departmanı yetkilisi dün yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Beijing Büyükelçisi Wilson’un sosyal medyada uygunsuz içerikli makalesine tepki gösterdiklerini belirtti.

Wilson’ın resmi WeChat hesabı üzerinden 2 Mart’ta yayımladığı makalesi Çin halkı arasında ciddi bir memnuniyetsizlik yaratmış ve şiddetle eleştirilmişti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin Çin’deki en üst düzey diplomatik misyon temsilcisi olarak Wilson’un, yalan haberlerinden dolayı Çin tarafından yaptırıma tabi tutulan yabancı medya kuruluşu için resmi bir platform üzerinden şikâyette bulunduğu ifade edildi.

Wilson’un makalesinin kibir ve ideolojik ön yargılar ile dolu olduğuna dikkat çekilen açıklama, doğruya yanlış diyen ve çifte standart uygulayan Wilson’un bu hareketinin, diplomat statüsüne uymadığını vurguladı.

Açıklamada, Çin hükümetinin ve Çin halkının hiçbir zaman yabancı medya kuruluşlarına karşı çıkmadığı, ancak ifade ve basın özgürlüğü bayrağı altındaki yalan haberler ile Çin’e, Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) ve ülkenin siyasi sistemine yönelik karalamalara katiyetle karşı çıktığı vurgulandı.

Karşı tarafın kendi sorumluluklarını iyi düşünmesi, pozisyonunu belirlemesi ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacak eylemlerde bulunması gerektiği kaydedildi.