Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finans Enstitüsü, Taihe Düşünce Kuruluşu ve Intellisia Düşünce Kuruluşu tarafından ortaklaşa düzenlenen seminerde, “Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Salgınla Mücadele Gerçekleri” başlıklı rapor yayımlandı.

İngiliz Cambridge Üniversitesi eski araştırmacısı Martin Jacques seminerde yaptığı konuşmada, Washington ve Beijing’in salgın politikalarını kıyaslarken, bazı ifadelerin aksine ABD’nin Covid-19 salgınıyla mücadele konusundaki başarı sıralamasında Beijing’den önce gelmediğine dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden’in “virüsün laboratuvardan sızdırıldığı” teorisini öne sürdüğünü ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in 90 günlük bir süre içinde konuyu araştırmasına izin verildiğini belirten Jacques, “Daha da saçma olan, ABD’nin Bloomberg tarafından salgınla mücadele çalışmaları bakımından dünyadaki en başarılı ülke seçilmesi.” dedi.

Jacques, “Pandeminin durumuna bakınca, ABD ve Batılı ülkelerin büyük risklerle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Covid-19 salgını, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaşılan en ciddi meydan okuma oldu. Bu meydan okumaya karşı, ABD ve Batılı ülkeler başarısız olurken, Çin büyük başarı elde etti. Diğer yandan, Washington pandemiyi Soğuk Savaş zihniyetine bağladı, bu durum önümüzdeki dönemde de devam edecek.” ifadelerini kullandı.