Haber: CRI Türk Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, video konferans yoluyla Çin-Afrika İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı’nın açılışına katılarak Afrika için önemli mesajlar verdi.

Önce Covid-19 konusunda sıkıntılar çeken Afrikalılar için 1 milyar doz Covid-19 aşısı sağlama taahhüdünü açıklayan Xi Jinping’in en dikkat çeken mesajlarından bir diğeri ise Uluslararası Para Fonundan (IMF) alınan yaklaşık 40 milyar dolarlık SDR’nin 10 milyar dolarının Afrika ülkelerine aktarılacağını açıklaması oldu.

Covid-19 döneminde birçok ülke ekonomik olarak zor günler geçirdi. IMF’ye üye 190 ülkeye sağlanan ve özel çekme hakkı olarak tanımlanan SDR, birçok ülke ekonomisine Covid-19 sürecinde destek verdi. Çin ise 40 milyar dolardan biraz fazla olduğu hesaplanan SDR hakkının yaklaşık yüzde 25’ini Afrika ülkelerine aktarmak istediğini ilan etti.

En çok SDR tahsis edilen ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yaklaşık 112,6 milyar dolar alırken, Japonya da yaklaşık 41,8 milyar dolar SDR kullandı. En fazla likidite sağlanan ABD’nin dünyaya bağışlama sözü verdiği 1,1 milyar doz aşıdan şu ana kadar sadece 243 milyon doz bağışladığı biliniyor.

Afrika dünyadaki en fazla az gelişmiş ülkenin bulunduğu kıta konumunda ve kıtadaki ülkelerde salgın hastalıklardan açlığa kadar çözüm bekleyen birçok sorun var. Böylesine ihtiyaçları olan bir bölge için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir kaynak yaratılması sağlıktan eğitime, gıda güvenliğinden altyapı yatırımlarına kadar bölgenin pek çok sorununa merhem olabilir.

AFRİKA YATIRIMLARI PANDEMİ DÖNEMİNDE DE SÜRDÜ

Çin’in Afrika yatırımları bölgeye daha fazla istikrar ve barış getirmeyi amaçlıyor. Çin’in Afrika’ya yatırımları 2019’da 2 milyar 710 milyon dolar seviyesindeyken, 2020’de bu miktar 2 milyar 960 milyon dolara kadar yükseldi. Yani Covid-19 salgınına rağmen, yatırımlarda yaklaşık 250 milyon dolarlık bir artış gerçekleştirildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Afrika Birliği’nin 2022 yılına kadar Afrika nüfusunun yüzde 60’ını aşılama hedefini gerçekleştirmek için Çin’in Afrika’ya toplam 1 milyar doz Covid-19 aşısı daha sağlayacağını da ifade etti. Xi, Çin’in Afrika ülkelerinde 10 yeni sağlık projesi gerçekleştireceğini ve Afrika’ya bin 500 kamu sağlığı uzmanı yollayacaklarını açıkladı.

Tüm bu efora bakıldığında Afrika’nın gelişen dünyaya entegre edilmesi çabalarında Çin’in harcadığı emeği görmezden gelmek haksızlık olur. Batı basınında ısrarla işlenen ‘borçlandırma tuzağı’ iddiaları, yapılan yatırımlar ve verilen sözlerin yerine getirilmesiyle yanıtlanmış oluyor.