Uluslararası Para Fonu (IMF), Lübnan’a mevcut mali krizle yüzleşmesini sağlayacak entegre bir ekonomik program geliştirmesi konusundaki desteğini sürdüreceğini bildirdi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, başkent Beyrut’taki Baabda Sarayı’nda IMF Başkan Yardımcısı Thanos Arvanitis ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Arvanitis, IMF’nin mevcut ekonomik krizle yüzleşmesini mümkün kılacak entegre bir program oluşturulması konusunda Lübnan’a desteğe devam etmeye hazır olduklarını belirtti.

Lübnan ekonomisinin gerçekliğine olan güveni yeniden tesis edecek kapsamlı, entegre bir ekonomik planı desteklemek için hükümet ile siyasi partilerin ortak çabası ve fikir birliğinin gerektiğini kaydeden Arvanitis, bu planın dayanacağı temellere de işaret etti.

Arvanitis, bu amaçla IMF’nin imkânlarını Lübnan’ın tasarrufuna sunarak çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ise ülkesinin uygulanabilir bir reform planı geliştirmesi ve bu planın görüşmeler çerçevesinde hızlı bir şekilde onaylanması için IMF ile iş birliği taahhüdünü vurguladı.