Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen “Çin emisyonları azaltmalı” açıklamalarını değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in iklim değişikliğiyle mücadeledeki eylemlerinin ve etkinliğinin tüm taraflarca takdir edildiğini söyledi.

Sözcü, ABD’nin kendi konumunu doğru belirleyip uluslararası hukuka uyan, çok taraflılığı takip eden, küresel güçleri bir araya getiren ve küresel çevre krizine yanıt vermek için kapsamlı katılım ve iş birliğini teşvik eden doğru yola dönmesi arzusunu dile getirdi.

Gelen haberlere göre göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, Çin’in henüz tüm dünyanın Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmasını sağlayacak bir yola girmediğini ve Çin’in daha fazla önlem alarak ve emisyonları azaltarak küresel iklim krizinin çözülmesine yardım etmesi gerektiğini belirtti.

İlgili soruyu yanıtlayan sözcü Zhao, “ABD’nin kendisi 2017’de Paris Anlaşması’ndan çekildiğini ilan ederek ve anlaşmaya ulusal olarak belirlenmiş katkı sağlamayı durdurarak tüm dünyanın Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşması için engeller oluşturdu. ABD, istediği gibi Paris Anlaşması’ndan çekilir ve katılır. Şu ana kadar bile ulusal olarak belirlenmiş katkıdan söz etmeyerek uzun süredir ertelenen Yeşil İklim Fonu’na ödemeyi yapmadı. İklim değişikliği gibi küresel yönetişim sorununda, kim hareket ediyor, kim boş konuşuyor, kim katkı sağlıyor, kim kendi çıkarlarını gözetiyor, tüm dünya bunu net olarak görüyor” dedi.  

Zhao Lijian şunları ekledi:

“Sözleşmenin 1992’de onaylanmasının üzerinden neredeyse 30 yıl geçti, ABD’nin emisyonları hâlâ hızla büyümeye devam ediyor ve büyüme trendi 15 yıldır sürüyor. 2019 sonu itibariyle, ABD’nin sera gazı emisyonları, 2005 yılındaki seviyesinden yalnızca % 12 düşüktü ve 2025 yılı için emisyon azaltma taahhütlerinin yarısına henüz ulaşmamış durumda. 2018’den beri ABD, arka arkaya üç yıl boyunca ‘iki yıllık rapor’ ve ‘ulusal bilgi bülteni’ sunma yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetti. New York Times’ın Temmuz 2020’deki haberine göre, ABD’nin önceki yönetimi doğrudan veya başka yollarla yaklaşık 70 büyük çevre politikasını geri çekti ve 30’dan fazlası geri çekilme sürecinde. ABD bu borçlarla nasıl başa çıkmayı planlıyor?”