Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Gannuşi, Hareket’in halkın mesajını aldığını, yaptıkları özeleştiriyi cesaretle duyuracaklarını belirterek, kendisinin “iki dönem başkanlık kuralına uyacağını” söyledi.

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Hareket’in halkın mesajını aldığını, yaptıkları özeleştiriyi cesaretle duyuracaklarını belirterek, kendisinin parti iç tüzüğünde yer aldığı gibi “iki dönem başkanlık kuralına uyacağını” ve bir sonraki kongrede başkanlığı bırakabileceğini söyledi.

Arap Baharı’nın doğum yeri Tunus’ta belirli aralıklarla ve farklı şiddetlerde devam eden sosyal, ekonomik, politik ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında kontrolden çıkmış sağlık krizi nedeniyle, Tunuslular 25 Temmuz’da kitleler halinde sokağa çıktı.

Gösteriler sırasında, ülkedeki yerleşik siyasete de yoğun tepki gösterildi. Bazı bölgelerde Meclisin en büyük partisi Nahda Hareketi’nin merkezlerine saldırılar düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine olağanüstü yetkiler tanıyan Anayasa’nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurdu.

Said, Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini duyurdu.

Tunus’ta bir kesim Cumhurbaşkanı’nın bu kararlarını havai fişeklerle kutladı. Ancak diğer bir kesim ise söz konusu adımların Anayasa’nın yanlış yorumu ve bir darbe girişimi olduğunu savundu.