CGTN / Alexander Ayertey Odonkor

Son birkaç yılda Çin’in çok uluslu teknoloji şirketi Huawei, büyük ölçüde Covid-19 pandemisi ve jeopolitik faktörlerle ilişkili birçok engel arasında önemli ilerleme kaydederek hayranlık uyandıran bir kurumsal dayanıklılık sergiledi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefikleri tarafından Huawei’yi devirmek için düzenlenen sayısız ortak girişime rağmen şirket, kısa ve uzun vadede aksaklıkları öngörmek ve bunlara olumlu yanıt vermek için tüm kurumsal kapasitesini kullanıp gittikçe güçlenerek zorluklar arasında gelişmeye devam ediyor.

Huawei, yenilikçi bir iş modeli uygulayarak mevcut labirentte yolunu bulmaya çalışıyor. Bu, şirket çalışanlarının gelişimine öncelik vermedikçe gerçekleşemeyecek bir başarıdır. Huawei, çalışanları için elverişli çalışma ortamları yaratan uygulamaları tutarlı bir şekilde benimseyerek becerilerin kazanılmasında, yeteneklerin geliştirilmesinde ve elde tutulmasında büyük ilerleme kaydediyor. Tüm bu çabalar, Huawei’in teknolojik inovasyonunu kurumsal direncini güçlendirmede ve aynı zamanda şirketi küresel yetenekler için çekici bir destinasyon olarak konumlandırmada kilit rol oynuyor.

HUAWEI “DÜNYANIN EN İYİ SEKİZİNCİ İŞVERENİ” SEÇİLDİ

Yakın zamanda yayınlanan Forbes Dünyanın En İyi İşverenler Listesi’nde 2021 için Huawei, 2020’de altı sıra yükselerek dünyanın en iyi sekizinci işvereni seçildi. En yüksek toplam puanları alan 750 şirket listesinde en yüksek sıradaki Çinli şirket olan Huawei, En iyi 10 Şirket’ten hiçbiri şu anda Huawei’in durumunun büyüklüğüne maruz kalmadığından, listedeki seçkin şirketler arasında görünerek dikkate değer bir organizasyonel dayanıklılık gösterdi. Bir Alman pazar araştırma şirketi olan Statista ile iş birliği içinde gerçekleştirilen Forbes, 58 ülkedeki çok uluslu şirketler ve kurumlar tarafından aktif olarak çalışan 150 bin tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanla anket yaptı.

Tüm anketler, katılımcıların korkmadan veya kayırmadan tam olarak kendilerini ifade etmelerini sağlamak için anonim olarak yürütülürken katılımcılardan aşağıdakileri yapmaları istendi; kendi sektörlerinde olumlu veya olumsuz olarak öne çıkan diğer işverenleri incelemeleri ve mevcut işverenlerini ailelerine ve arkadaşlarına tavsiye etme istekliliklerini derecelendirmeleri istendi. Buna ek olarak katılımcılar; şirketleri yetenek geliştirme, cinsiyet eşitliği, ekonomik ayak izi, sosyal sorumluluk ve imaj gibi alanlarda derecelendirdiler. Forbes’un Dünyanın En İyi İşverenleri Listesi’ndeki titiz metodolojisi ile Huawei, kendisine atılan tüm yaptırımlara rağmen, geçen yılki sıralamadan bu noktaya kadar önemli bir ilerleme kaydetti.

Bu başarıdan önce 2020’nin ikinci çeyreğinde Huawei’in kurumsal dayanıklılığı, şirketin ilk kez sırasıyla Samsung ve Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi haline gelmesiyle bir kez daha ön plana çıktı. Covid-19 pandemisi ekonomik aktiviteleri yavaşlatmaya devam edip küresel tedarik zincirinde bir ayak izi bıraktığından Huawei, Çin’in pandemiden olağanüstü ekonomik toparlanmasından yararlandı ve geçen yıl nisan-haziran döneminde dünya çapında 55,8 milyon akıllı telefon göndermeyi başardı. Samsung’un akıllı telefon sevkiyatı, 2019’un aynı çeyreğine göre yüzde 30’luk bir düşüş gösterip 53,7 milyona ulaşırken, Huawei sadece yüzde 5’lik bir düşüş yaşadı ve pandeminin neden olduğu aksamalara karşı yeterli hazırlık, beklenti ve direnci gösterdi.

HUAWEI AR-GE’DE DÜNYA LİDERİ OLDU

2010 yılında kendi akıllı telefonunu ilk defa piyasaya süren Huawei’in hızlı büyümesi, birinci sınıf bir tüketici deneyimi sağlamak için en son AR-GE ile kolaylaştırılan son derece gelişmiş teknolojik yeniliklerle desteklenmektedir. Tüm bu önemli katkılar, Çin menşeili teknoloji şirketinin dünyanın birçok yerinde adından söz ettirmesini sağladı ve Huawei’yi şirketler arasında Ar-Ge’de dünya lideri haline getirdi. Birleşmiş Milletler’in (BM) fikri mülkiyeti destekleyen ve koruyan özel bir kuruluşu olan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün 2021 tarihli son raporuna göre Huawei, uluslararası patent başvurularına üst üste dört yıldır hâkim olmaya devam ediyor. Yalnızca 2020’de Huawei, 2019’a göre yüzde 23,8’lik bir artışa denk olan 5 bin 464 patent başvurusunda bulundu. Huawei’nin 2020 için patent başvurusu, toplam 3 bin 93 ile dünyada en çok ikinci patent başvurusu yapan Samsung’un neredeyse iki katına ulaştı.

İlginç bir şekilde, Amerika’nın en büyük iki teknoloji şirketi olan Google Incorporated ve Apple Incorporated, 2020’de dünyanın en yüksek patent başvurusuna sahip 50 şirketi arasında yirmi sekizinci ve kırkıncı sırada yer aldı. İki şirket, 2019’a göre sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 100,9’luk bir büyümeyi denk gelen 781 ve 615 patent başvurusuna katkıda bulundu.

ABD, Huawei’in Amerikan şirketlerinin teknolojilerini kullanmasını engellediği için Huawei, kendi kendine yetme konusunda önemli ilerleme kaydediyor. Google’ın Android’inin yerini alacak HarmonyOS’u geliştiren Huawei, 2019’da kurulan Shenzhen Hubble Yatırım Ortaklığı yatırım kolu aracılığıyla şirketin çip üretimi için gerekli olan litografi sistemlerine yaptığı yatırımı da artırıyor. Huawei, fırtınayı atlatmaya devam ederken açıkça amaçlarına tam olarak ulaşamayan kısıtlamalar nedeniyle önemli gelir kayıpları yaşamış olsa da 28 yarı iletkenle ilgili kuruluşa yatırım yaparak şirketin ABD ve müttefiklerine olan bağımlılığını azaltmada çok önemli olacak eksiksiz bir endüstri zinciri oluşturma yolunda ilerliyor.