Hong Kong Özel İdari Bölgesinde “kamu düzenini bozma” gerekçesiyle daha önce mahkemeye sevk edilen 47 kişinin yargılanmasına başlandı. Bu, Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) Ulusal Güvenlik Koruma Yasası’nın uygulanmasından bu yana gerçekleştirilen en büyük kovuşturma.

Hong Kong’da büyük bir kaos ortamı yaratan 47 isyancı, Hong Kong Batı Kowloon Mahkemesi’ndeki duruşmaya çıktı. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi bazı Batılı ülkeler diplomatların mahkemeye göndermekle kalmayıp isyancıları destekleyen açıklamalarda bulundular. Çin Batılı diplomatların tavrını eleştirdi.

Hong Kong medyasında yer alan haberlere göre, sanık sayısının fazla olması ve sanıkların avukatlarla görüşme taleplerinde bulunması nedeniyle duruşma defalarca ertelendi. Savcılık, duruşmayı 3 ay ertelemeyi teklif etti ve tüm sanıkların kefaletle serbest bırakılmasına açıkça karşı çıktı. Hakim henüz bir karar vermedi.

Yang Xueying adlı bir sanık, bu sabaha karşı mahkeme salonunda bayıldı ve ardından hastaneye kaldırıldı. Diğer üç sanık, duruşmaya ara verildikten sonra rahatsız olduklarını belirterek hastaneye kaldırıldılar. Bu sabah 11.30’da duruşma yeniden başladı.

Savcılık, mahkemedeki tüm sanıkları, HKSAR hükümetinin işlevlerini ciddi şekilde engelleyen ve zayıflatan “kamu düzenini bozma” şüphesiyle suçladı. Aynı zamanda savcılık, polis makamlarının çok sayıda teşhir ve mali işlemi soruşturmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu talep etmesi gerekçesiyle davayı 3 ay süreyle 31 Mayıs’a kadar ertelemek için başvuruda bulundu. Polis makamları, sanıklara diğer suçlamaların eklenebileceğini de ifade etti.

ÇİN’DEN BATILI ÜLKENİN MÜDAHALESİNE TEPKİ 

Öte yandan Batılı ülkelerden yargı sürecine müdahale amacı yaşayan yorumlar geliyor.

İngiliz Dışişleri ve Kalkınma Bakanlığı’ndan bir yetkili “siyasi muhaliflerin bastırıldığını” iddia ederken, yargılamanın Çin ile İngiltere arasındaki ortak bildiriye aykırı olduğu iddiasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Twitter’da paylaştığı mesajda Hong Kong’da tutuklanan “demokrasi yanlılarının” derhal serbest bırakılmasını istedi.

İngiltere’nin açıklamasına tepki Çin’in Londra’daki Büyükelçiliği sözcüsünden geldi. Sözcü, Çin’in içişlerine ve yargı egemenliğine müdahale edilmesine kararlılıkla karşı çıktıklarını kaydetti.

1 Mart’ta Avrupa Birliği, ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Hollanda ve İsveç’ten diplomatlar, davayı izlemek için mahkeme dışında bekledi. Avrupa Birliği Hong Kong Ofisi müdür yardımcısı Charles Whiteley olayın gidişatını takip edeceğini belirterek 47 sanığı “tanınmış demokratlar” olarak nitelendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, dünkü olağan basın toplantısında, Çin’in hukukun üstünlüğüne sahip bir ülke ve Hong Kong’un hukukun üstünlüğüne sahip bir toplum olduğunu vurgulayarak kimsenin hukukun üstünde olamayacağını belirtti.