CRI Türk Dış Haberler Servisi

Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) hükümeti perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu’nun (USCC) yaptığı asılsız iddiaları şiddetle kınadı ve Hong Kong üzerinden Çin’in iç işlerine müdahale etme girişimlerine karşı çıktı.

Hong Kong hükümet sözcüsü USCC tarafından yayınlanan ve Hong Kong hakkında asılsız iddialarda bulunan bir rapora yanıt olarak yaptığı açıklamada, ABD’yi uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normlara saygı duymaya çağırdı. Sözcü ayrıca Hong Kong üzerinden Çin’in iç işlerine müdahale girişimlerinin başarılı olmayacağını söyledi. Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın (NSL) uygulanmasının ardından, Hong Kong’da kaos durduruldu ve istikrar yeniden sağlandığı son raporlarda somutlaşmış durumda. Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasasında açıkça belirtilen ulusal güvenliği tehlikeye atan dört suç kategorisi açıkça tanımlanmıştır. Sözcü, yasalara uyan kişilerin kasıtsız olarak yasayı ihlal etmelerinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

“BİR ÜLKE, İKİ SİSTEM”

HKSAR hükümeti, USCC’nin Hong Kong’un Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uygunluğunu raporlamaya ilişkin tavsiyesini reddederek şu ifadeleri kullandı:

“Ayrı bir gümrük bölgesi olan Hong Kong, Çin adına bir DTÖ üyesi olduğu için haklarımız hiçbir ülkenin tek taraflı belirlemesine tabi değildir.”

Öte yandan sözcü, USCC raporunun seçim sisteminin iyileştirilmesine yönelik iddiaların asılsız olduğuna dikkat çekti. HKSAR seçim sisteminin “bir ülke, iki sistem” ilkesine uygun olduğuna dikkat çekti.

USCC raporunda yer üniversitelere yönelik ulusal güvenlik eğitimine ilişkin iddiada açıklamada çürütüldü. Söz konusu genelgenin yalnızca ortaokul ve ilkokullar ile anaokulları için geçerli olduğunu belirtildi.

USCC RAPORU

Rapor, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. yılına dair birçok başlığı içeriyor. ÇKP’nin ekonomik ve teknolojik hedefleri ve ABD-Çin finansal bağlantısı gibi konuların yanında Hong Kong’un ekonomi, ticaret, güvenlik ve siyasi konularına dair asılsız iddiaları gündeme taşıdı.