Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijiang, Hong Kong bölgesinde hiç kimsenin hukukun dışında bir ayrıcalığa sahip olmadığını kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Apple Daily ve Next Digital’dan beş üst düzey yetkiliyi göz altına alan Hong Kong polis makamlarını sert bir dille kınayarak Çin’i bu kişileri derhal serbest bırakmaya çağırdı.

Çin’in tutumunu açıklayan Sözcü Zhao, Hong Kong Özel İdari Bölgesi (SAR) hükümeti, Çin’in Hong Kong’daki İrtibat Ofisi ve Çin’in Hong Kong’daki Ulusal Güvenlik Ofisi’nin bu konuda ayrı ayrı açıklama yaptığına, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Hong Kong’daki ofisinin de az sayıdaki yabancı yetkililerin yanlış ifadelerini yalanladığına işaret etti.

Sözcü Zhao ayrıca aşağıdaki üç noktayı yineledi;

  • Hong Kong hukukun üstünlüğüne tabi bir toplumdur. Herkes kanun önünde eşittir. Hiç kimse hukuk dışı ayrıcalığa sahip değildir. Basın özgürlüğü de dâhil olmak üzere hiçbir hak ve özgürlük, ulusal güvenliğin temel çizgisini aşamaz.

 

  • Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi Ulusal Güvenlik Koruma Yasası, başlıca olarak ulusal güvenliği ciddi şekilde tehlikeye atan küçük bir kısım Çin karşıtı isyancı grubuna darbe indirmeye ve ezici çoğu Hong Kong sakinlerinin ifade özgürlüğü de dâhil olmak üzere yasalara uygun olarak sahip olduğu hak ve özgürlükleri korumaya odaklanır. Ulusal Güvenlik Yasası’nın uygulanmasından bu yana, Hong Kong toplumu istikrara ve hukukun üstünlüğüne geri döndü. Hong Kong sakinleri ve Hong Kong’daki yabancı vatandaşların yasal hak ve özgürlükleri daha güvenli bir ortamda daha iyi korunuyor.

 

  • Hong Kong Çin’in Hong Kong’udur, Hong Kong işleri tamamen Çin’in iç işleridir. Hiçbir ülke, kuruluş veya bireyin buna müdahale etme hakkı yoktur. Bazı yabancı politikacıları kibirlerini ve ön yargılarını bir kenara bırakarak çifte standarttan vazgeçmeye, SAR’ın kanun uygulamalarına, Hong Kong sakinlerinin istikrarlı bir sosyal düzen ve normal bir yaşama sahip olma arzusuna, Hong Kong’un Çin’in bir bölgesi olma gerçeğine, diğer ülkelerin iç işlerine karışmamayı içeren uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına saygı göstermeye çağırıyoruz.