Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminden bazı başlıkları aktardı.

Hollanda’nın en popüler yetişkin edebiyat ödülü Hollanda Demir Yolları Seyirci Ödülü’nü bir Türk’ün kazandığını ifade eden Yusuf Özkan, ödül için Hollanda’nın bütün ünlü yazarlarının katılım gösterdiğini belirtti.

Kazananın bir televizyon programındaki seyirci anketiyle belirlendiğini söyleyen Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu sene rekor bir katılım yaşandı, 231 bin oy kullanıldı. Oyların yüzde 32’sini Türk yazar Lale Gül aldı. Hollanda’nın tanınan birçok yazarını geride bıraktı. Lale Gül ilginç bir isim, bu yıl yayımlanan ‘Yaşayacağım’ adlı kitabında Amsterdam’da muhafazakâr İslami çevredeki hayatını anlattı. Üniversiteden sonra başörtüsünü çıkarıp kendi istediği yaşam tarzını seçtiği için aile ve çevresinin tepkilerine maruz kalmış bir isim. Çok sayıda ölüm tehdidi aldı. Şu anda da aile tarafından reddedildiği için Amsterdam’da gizli bir evde yaşıyor, belediye tarafından bu adres kendisine verildi.

Yaşadığı toplum tarafından reddedilmiş genç bir kadın yazarın Hollanda toplumu tarafından sahiplenilmesi açısında da önem taşıyor. Kitabı peş peşe baskılar yaptı, gerçekten bir kadın olarak hissettiklerini aktardı. Toplumun arka bahçesi denilen, göçmenlerin yaşadığı gettolardaki hayatın tanınması için önemli bir adımdı. Bu nedenle dünkü ödül büyük önem taşıyor. Lale Gül de o kadar Hollandalı yazar arasından ödülü kazandığı için şaşırdığını belirtti. Lale Gül, ödülün kendisini motive ettiğini açıkladı.

PATATES KIZARMASI TARTIŞMASI

Beslenme uzmanlarının son yıllarda en fazla konuştuğu konulardan biri, patates kızarmalarının sağlıksız olduğu ve özellikle bazı rahatsızlıkları tetiklediği yönündeki haberler oldu. Batı Avrupa’da ayak üstü yiyecek denildiğinde akla gelen ilk yiyecek patates kızartması. Son yıllarda bu haberler nedeniyle ciddi bir itibar kaybı yaşadı ve insanlar şüphe ile yaklaşır oldu. Hollanda’da binlerce kızartma yapan iş yeri Avrupalı meslektaşlarıyla harekete geçtiler. Bu kadar da kötü değil, her sene milyonlarca insan binlerce ton patates tüketiyor ve aslında patates sağlıklı bir sebzedir, patates kızartması bu kadar kötü damgalanmayı hak etmiyor, diye bir kampanya başlattılar. ‘Özellikle Doğu Asya’da da birçok kızartma yiyecek var ve bunlar sağlıklıdır. Doğru, bitkisel yağlar kullanırsanız ve sağlıklı bir şekilde bunları hazırlarsanız sağlığa hiçbir olumsuz yanı yoktur. Patates sağlıklı bir yiyecektir bu nedenle itibarını geri verin.’ diye bir kampanya başlattı. Genç kesimden de destek var, patates kızartması özellikle gençlerin ve çocukların sevdiği bir yiyecek. Avrupa’da biz yıllardır bunu tüketiyoruz ve sanıldığı kadar kötü değil, diyenler seslerini yükseltmeye başladılar.”