Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM), son 24 saatte 7 bin 301 kişide yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildiğini açıkladı.

RIVM’in açıklamasında, ülke genelinde son 24 saatte belirlenen 7 bin 301 Covid-19 vakasının, dünkü vaka sayısından bin 526 fazla olduğu aktarıldı.

Günlük vaka sayılarının son haftalarda artışa geçtiği belirtilen açıklamada, bu sayının ayrıca 19 Temmuz 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ülkede vaka sayılarındaki artışın yanı sıra hastanelerde 19 gündür artış gösteren doluluk oranının, bir önceki haftaya göre yüzde 32 arttığı bildirildi.

Günlük Covid-19 kaynaklı can kaybının bir önceki hafta ortalama 12 olduğu belirtilen açıklamada, son 24 saatte virüsten yaşamını yitirenlerin sayısının da 17 olduğu ifade edildi.

Hollanda’da Covid-19’la mücadele kapsamında, salgının başından bu yana uygulanan sosyal mesafe kuralı dâhil olmak üzere birçok tedbir 25 Eylül’den itibaren kaldırılmıştı.

Vaka sayısındaki yükselişin ardından bazı önlemlerin yeniden alınması gündeme geldi. Hollanda’da hükümet, bu tedbirlere ilişkin 2 Kasım Salı günü basın toplantısı düzenleyecek.