Hollanda’da geçici hükümet, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için tedbirlerin artırıldığını bildirdi.

Ülkede geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, bir hafta öne çekilen basın toplantısında, Covid-19 vakalarındaki yüksek artışa karşı alınan ek önlemleri açıkladı.

Rutte, tedbirlerin artırıldığını ve alınan ek önlemlere göre, normalde 4 Aralık’a kadar sürecek “kısmi kapanma” uygulamasının iki hafta daha uzatıldığını ve tedbirlerin artırıldığını söyledi.

Önlemlere göre 28 Kasım’dan itibaren süpermarket gibi gıda satışı yapan marketler 06.00-20.00 saatlerinde; kafe ve restoranlar, diğer mağazalar, marketler, kuaförler, sinemalar, tiyatrolar, müzeler, eğlence parkları, spor salonları ve amatör spor aktiviteleri yapılan yerler ise 05.00-17.00 saatlerinde açık kalacak.

Profesyonel spor müsabakaları, eczaneler ve petrol istasyonları için saat sınırlanması uygulanmayacak. Maçlar seyircisiz oynanmaya devam edecek.

Okullarda eğitim fiziki ortamda devam edecek. 9 yaş üstü öğrencilerin okulun koridorunda maske takması şart olacak.

Koronavirüs kartının geçerli olduğu her yerde sosyal mesafe ve maske şartı uygulanacak. Evden çalışma tavsiyesinin devam ettiği ülkede, konutlarda en fazla 4 misafir ağırlanabilecek.

Geçici hükûmetin Sağlık Bakanı Hugo de Jonge da bugünden itibaren sağlık sektöründe “2D” adlı aşamaya geçildiğini duyurdu.

Son aşama öncesi olan 2D aşamasında hastaneler 6 hafta boyunca kemoterapi, böbrek nakli ve diğer kritik planlanabilir bakım hizmetlerini durduracak.

Hollanda’da ekimden bu yana yükselişe geçen Covid-19 vaka sayıları, yaklaşık son iki haftada günlük ortalama 20 binin üzerinde seyrediyor. Ülkede son 24 saatte 21 bin 350 kişide Covid-19 tespit edildi.