Hizbullah’ın, devlet otoritesinin zayıf olması, kolay erişim sağladığı limanlar ve elinde tuttuğu bölgelerde kurduğu tesisler vasıtasıyla Lübnan’ı uyuşturucu üretimi ve sevkiyatının merkezine dönüştürdüğü ileri sürülüyor.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt ve Bahreyn 29-30 Ekim’de Lübnan ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurmuştu.

Körfez ülkelerinin Beyrut ile ilişkilerini kesmesinin ardındaki ana sebepler arasında İran-Suudi Arabistan arasındaki bölgesel çekişme ve Lübnan’dan söz konusu ülkelere ihraç edilen uyuşturucu yer alıyor.

Riyad’a göre Lübnan’ın tüm gümrük kapıları ve limanlarını ele geçiren Hizbullah, istediği şekilde dünyaya uyuşturucu sevkiyatı yapabiliyor.

AA muhabiri, Körfez ile Lübnan arasındaki ilişkilerin kopmasına sebebiyet veren Hizbullah’a ait olduğu iddia edilen ve Lübnan’da imal edilen captagon hapı ile Hint keneviri ekimi hakkında hükümet yetkilileri ve uzmanlarla görüştü.

Ülkenin tam orta kesiminde yer alan Bekaa Vadisi, Baalbek vilayetine bağlı bir bölge. Çoğunlukta Şii ve Sünni Araplar ile az sayıda Hristiyan’ın ikamet ettiği Bekaa Vadisi’nde güvenlik kontrolü görünürde Lübnan ordusu ve polisinde olsa da buradaki en etkin taraf Hizbullah ve onun milisleri.

Bekaa’nın yanı sıra Hizbullah’ın uyuşturucu üretim merkezi olduğu iddia edilen bir başka yer Hermel bölgesi.

Bu iki bölgedeki çiftçiler, yıllardır herhangi bir engellemeye veya cezai yaptırıma maruz kalmadan rahat bir şekilde uyuşturucuda kullanılmak üzere Hint keneviri ekiyor.

Lübnan İçişleri Bakanlığına bağlı İç Güvenlik Kurumunda 37 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan Tümgeneral Naci Malayib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bekaa ve Hermel’de üretilen Hint kenevirinin bazı işlemlerden sonra Hizbullah tarafından uyuşturucu olarak piyasaya sunulduğu söyledi.

Captagon haplarının Suriye sınırı üzerinde Hizbullah’ın elindeki bölgelerde rahatlıkla imal edildiğini aktaran Malayib, Hizbullah’ın Suriye’de üretilen uyuşturucuyu resmi ya da gayriresmi geçiş noktalarından Lübnan’a soktuğunu ve ardından Beyrut Limanı’ndan istenilen ülkeye sevk ettiğini kaydetti.

Malayib, “Avrupa, Afrika ve Körfez ülkelerine giden hapların çıkış noktasının Lübnan olduğu çok bariz ve bilinen bir gerçek.” dedi.