Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan’a Çin’le aynı hedefe doğru ilerleyerek, sınır meselesini Çin-Hindistan ilişkilerinde uygun bir yere koyma çağrısı yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Hindistan’ın Beijing Büyükelçisi’nin iki ülke arasındaki sınır meselesi hakkında kısa süre önce yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Wang, Çin’in sınır konusundaki tutumunun daima net olduğunu vurgulayarak, Çin’in her zaman sınır bölgesindeki barış ile istikrarı korumaya çalıştığını ve devletin egemenliği ile güvenliğini kararlı bir şekilde savunduğunu belirtti.

Sözcü, “Çin ile Hindistan, diplomatik ve askeri kanallardan sıkı teması sürdürüyor. İki taraf, ordularının Galwan Vadisi ile Pangong Tso Gölü bölgelerinde temastan uzak durması temelinde, sınırın batı kısmında kalan sorunların çözümünü hızlandırma konusunda derin fikir alışverişinde bulundu.

Hindistan’ın Çin’le aynı hedefe doğru ilerleyerek ve ikili ilişkilerin uzun vadeli gelişiminden hareket edip sınır meselesini Çin-Hindistan ilişkilerinde uygun bir yere koymasını ve ikili ilişkilerin tekrar sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme yoluna dönmesini ilerletmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.