Euro 2020 B Grubunda Danimarka-Finlandiya maçında kalp krizi geçiren Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen’in futbol sahalarına dönüp dönemeyeceği merak konusu.

CRI Türk’te Hüseyin Şuekinci’nin hazırlayıp sunduğu Spor Gündemi’ne konuşan Op. Dr. Adnan Bağrıaçık, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

COVID KALPTE HASARA YOL AÇAR MI?

Güreş A Milli Takımı, Genç Ümit Milli Futbol Takımı, Basketbol A Milli Takımı, Sarıyer ve Galatasaray kulüplerinde takım doktorluğu yapan Dr. Bağrıaçık, Eriksen’in kalp krizi geçirmesiyle ilgili iki sebep üzerinde durulduğunu belirterek; “Birincisi sporcuların çok yorgun olması. Eriksen bu sezon sıkıştırılmış maç trafiği nedeniyle 61 maça çıkmış. Bunların arasına antrenmanları ve seyahatleri de koyduğunuzda olağanüstü bir yorgunluk söz konusu. Üstelik mevsim de sıcak. Bütün bunlar bir risk faktörü. İkinci neden olarak bunu pandemiye bağlayanlar var. Eriksen’in kulüp doktoru, futbolcunun hem geçen yıl temmuz ayında hem de bu yıl mart ayında iki defa Covid geçirdiğini açıkladı. Bu durumda akla gelen ilk soru, ‘Covid kalpte bir hasara mı yol açtı? Covid sırasında kullanılan ilaçlar var. Bu ilaçlar da bu tür yan etkiler yapıyor olabilir. Bilmediğimiz, işin karanlıkta olan tarafı bu.” dedi.

FUTBOL HAYATI BİTTİ

Danimarkalı futbolcunun yeniden yeşil sahalara dönmesinin zor olduğunu belirten Adnan Bağrıaçık, “Eriksen’in futbol hayatı bitti. Hiçbir doktor ‘Artık sen futbol oynayabilirsin’ iznini veremez. Bu mümkün değil. Futbol oynama riskine giremez.” ifadelerini kullandı. 

CHECK-UP’LARDA COVID’İN YAN ETKİLERİ DE İNCELENMELİ

Sporculara sezon öncesi yapılan testlere bundan sonra Covid’in etkilerinin de irdeleneceği testlerin yapılması gerektiğini vurgulayan Adnan Bağrıaçık, “Miyokardit dediğimiz bir kalp kası iltihabı var. Eriksen’in yaşadıkları spor hekimlerine, takım doktorlarına ne öğretti? Sezon öncesi bütün sporculara uyguladığımız bir check-uplara iki şeyi daha eklemek zorunda kalacağız. Bu testlere Covid paneli de açmak zorundayız. Covid geçiren sporcular hatta aşı olanlar dâhil, onlara yönelik özel araştırmalar yapılmalı.  Bir sintigraf olabilir, kalpte kas enzimlerine bakmıyorduk, bunlara bakılabilir bundan sonraki süreçte. Avrupa şampiyonasına katılan sporcularda bunlara bakıldığını zannetmiyorum. Kardiyologlar önümüzdeki sezondan itibaren check-up programına mutlaka Covid’in neden olabileceği kalp damar yan etkilerinin inceleneceği bir panel açmalı. Sporcunun kalp kası dört dörtlük çalışıyor mu? Kalbi besleyecek damarlar dört dörtlük iş yapıyor mu? Eskiden sadece efor testi yapılıyordu sporculara. Muhtemelen bu yeterli olmayacak. Covid eğer kalp kasının bir kısmını öldürdüyse bunu ancak sintigrafide tespit etmek mümkün. Bu sayede kalbin çalışmayan kas bölümü tespit edilir. Sporcu da ona göre hazırlanır ya da spor yapmasına izin verilmez. Sadece futbolcuları değil, diğer bütün spor branşlarında mücadele eden sporcuları ilgilendiren bir konu.” diye konuştu.