Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye gündeminde ekonominin önemli bir yer kapladığına dikkat çeken İsmet Özçelik, “Ekonomi, araştırmalarda yüzde 60’ın altına düşmüyor. Böyle bir süreçten geçiyoruz. İktidar bir politika değişikliğine gitti. Faizler aşağıya çekiyor. Bir anlamda neoliberal politikaları terk edeceğini açıkladı. Bunu açıklaması ile birlikte uluslararası finans kuruluşları da harekete geçti. Çünkü onlar bu politikaların terk edilmesini pek istemiyor. Erdoğan ekonomik kurtuluş savaşından bahsetti ve bunları aşacaklarını belirtti. Fakat bu siteme geçerken içeride sıkıntılar da var, onların da aşılması gerekiyor. Çiftçilerin, işçilerin, sanayicilerin rahatlaması lazım. Çok yüksel zamlar geldi, enflasyon yüksek. Birçok kesim geçim sıkıntı içinde ve artıyor bu sıkıntı.” dedi.

“ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR”

Asgari ücret ile ilgili tartışmalara da değinen Özçelik, “Asgari ücret hakikaten çok önemli. 7 milyon çalışan asgari ücretten maaş alıyor. Şu anda herkesin gözü Ankara’da. Ortalıkta dolaşan bazı rakamlar var. 3,500-3,700 arası deniliyor. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’a sordum bu konuyu. ‘Kabul etmeyiz.’ dedi. Çarşamba günü görüşmeler başlıyor. Nasıl bir sonuç çıkacak merakla bekliyoruz. Bu arada asgari ücretlilerle görüşmemiz oldu. Onlar da ‘Yapılan zam sonrası, ekonomideki gelişimler bu şekilde devam ederse mart ayında tekrar başa dönmüş oluruz ondan sonraki aylarda cepten yemeye başlarız ama cepte de bir şey yok.’ dediler.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN YAPMASI GEREKENİ ARAPLAR YAPIYOR”

Özçelik, Suriye’nin yeniden Arap Birliğine dönmesi konusunda ise, “Türkiye’nin yapması gerekeni Araplar yapıyor. Bizim biran öce Suriye ile ilişkileri normalleştirmemiz lazımdı. Bilindiği gibi Arap Birliği 2011 yılında Suriye’nin Arap Birliği üyeliğini askıya alınmıştı. Arap Birliği Zirvesi Mart 2022’de Cezayir’de olacak. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun yaptığı açıklamada, ‘Suriye’nin zirvede olması gerekiyor.’ dedi. Öyle ki Araplar Suriye’yi zirveye hazırlıyorlar. Bu zirveye Esad düzeyinde mi katılırlar bilemiyorum ama gözüken Suriye’nin Arap ülkeleri ile ilişkilerini normalleştirmesi doğrultusunda. Zaten bu konuda birçok gelişme var. Türkiye’nin bu gelişmeleri görmesi gerekiyor. Esad Suriye’de kalıcı. Bu gerçeği görmemiz lazım. Buna göre politikalarımızı düzene sokmamız lazım.” açıklamasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KKTC ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile ilgili çıkışını da yorumlayan Özçelik, “Erdoğan, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Zirvesi’nde ‘Kıbrıs meselesinde, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi, çözümün anahtarıdır. Tüm dost ve kardeş ülkelerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çözüm vizyonunu ön yargısız bir şekilde değerlendirmesini istiyorum.’ dedi.  Bu bana göre Türkiye’de ilk kez en üst düzeyde KKTC’yi tanıyın mesajı. O nedenle bu yepyeni bir adım. Uzun süredir tartışılıyordu. Bunu en çok dillendiren Vatan Partisi idi. Erdoğan’ın bu çağrısı Asya’ya çağrı bir anlamda. Asya’ya böyle bir çağrının yapılmış olması da ayrıca önemli. İzlenen yeni ekonomi politikası beraberinde dış politikasını da şekillendirecek. Başka çaresi yok. Türkiye başta Çin olmak üzere Asya ülkeleriyle çok daha sıkı bir ekonomik iş birliğine girecek.” dedi.

OMİCRON VARYANTI DÜNYA BORSALARINI ETKİLEDİ

İsmet Özçelik, Omicron varyantı nedeniyle dünyadaki borsalarının çok ciddi bir sallantı geçirdiğine vurgu yaparak, “Herkes Omicron varyantını merak ediyordu. Bu Covid-19’un yeni varyantıydı. Çok hızlı yayılıyor, semptom göstermiyor ve hakkında birtakım iddialar var. Bütün dünyada herkes önlem almaya başladı. Bütün dünya ‘acaba yeniden mi kapanıyoruz’ noktasına geldi. Kapanma bir anlamda ticaretin durması, şirketlerin değerinin düşmesi demek. Bu da ciddi bir telaşa yol açtı.” ifadelerini kullandı.

RUSYA’DAN İDLİB UYARISI

Rusya tarafından yapılan İdlib’de “Kimyasal provokasyon” yapılacak uyarısına da değinen Özçelik, “İdlib konusu bilindiği gibi sıkıntılı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suriye’nin doğusunda ne zaman sıkışıyorsa, kendi üzerindeki yükü hafifletmek için mutlaka batı da bir sorun çıkardı. Bu da mutlaka İdlib’de oldu. Şimdi İdlib’de kimyasal silah kullanılacak tartışması başlatılıyor. Daha önce Suriye’nin birçok bölgesinde hep aynı olay sahneye kondu. Hem Rusya’ya hem İran’a hem de Suriye ordusuna karşı kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. Aynı yöntem İdlib’de tekrar sahneye konulacak gibi. Rusya Savunma Bakanlığı da, Nusra Cephesi’nin böyle bir işe başvurduğunu ve bazı yerlere kimyasal silah kullanarak provokatif bir hareket bilgisini yapaylaştı. Bu nedenle dünya kamuoyunun ve bizim de çok dikkatli olmamız gerekiyor.” açıklamasında bulundu.