İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Dünya Postası programına konuk oldu.

Aşılamada istenilen seviyeye Türkiye’nin gelemediğini söyleyen Şener, aşılama oranının yüzde 75’in üzerine çıkması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Covid-19’la mücadele stratejisini ise şu şekilde açıkladı:

“Türkiye’nin stratejisi öncelikle ölümü önlemek. Diğer strateji ise günlük yüksek stabil devam eden vaka sayılarının düşük stabil gale gelmesi. Günlük binli rakamlara inmesi gerekiyor. Bu rakamlara inmek şu kış gününde reel olarak mümkün mü? Dürüst olmak gerekirse çok mümkün değil gibi görünüyor. Çünkü aşılama oranımız istediğimiz rakamlarda değil. Aşılama oranlarını bir anda yükseltmek bir anda parmağı şıklatarak mümkün değil. Ne yazık ki, vatandaşlarımızdan bu yönde bir temayül yok.”

Avrupa’daki sorunlara da değinen Prof. Dr. Şener, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde temel problem 3. doza geç başlamak ve maske mesafe gibi kurallarını erken kaldırmak olduğunu söyledi. Hâlihazırda Türkiye’de salgınla mücadele kurallarının kaldırılmadığını aktaran Şener, uygulamadaki eksikliklerin ise sağlık alanı dışındaki uygulama konuları olduğunu belirtti.

“AŞIYA KONUSUNDA DURUM TRAJİKOMİK”

Aşıya ilişkin kuşku ve komplo teorilerinin yaygınlığından şikâyet eden Şener, durumu “trajikomik” olarak nitelendirdi:

“Aşıların içerinde gizli bir madde yok. Aşıların içindeki maddeler yayınlandı. Serbest erişimde. Bunu üretmek istiyorsanız maliyet etkin buluyorsanız üretebilirsiniz. Bakın dünyada tedarik sıkıntısı var. Aşıya ulaşmak isteyen bir popülasyon var. Aşı olmak için dört gözle bekliyor ama aşıya ulaşamıyorlar. Bizim elimizde milyonlarca doz aşı var. Bu aslında trajikomik bir durum. Dünyanın başka ülkelerinde bir tarafta bir grup aşıya ulaşamazken bizim elimizde iki tane aşımız var. Ayağınıza kadar geliyor. Bir tane yerli ve milli aşımız gelişme aşamasında. TURKOVAC o da sahaya girecek. 2022 içinde 3 tane aşı olacak ama biz hâlâ insanlara aşının faydasını anlatmaya çalışıyoruz. Bence bu trajikomik bir durum.”

SERT TEDBİLER YOLDA DEĞİL

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener, Avrupa’daki gibi sert önlemlerin Türkiye’de şu an için gündemde olmadığını söyledi. Bunun nedenini ise yapılan saha çalışmalarına dayandıran Şener, şu açıklamayı getirdi:

“Sosyologlar, toplum psikolojisi konusunda uzman meslektaşlarımız var. Saha analizleriyle baktıkları kadarıyla Türkiye gibi toplumlarda keskin önlemler aldığınız zaman daha çok olumsuz tepkiler oluşabilir şeklinde bilimsel veriler mevcut. Bu konuda anketler de yapılıyor. Aslında biz ikna yoluna gidiyoruz. Teknik olarak baktığınızda zoru seçtik.”

Şener, ikna yönteminden kasıtlarının ise “Toplumsal ayrışmaya, toplumsal kutuplaşmaya izin vermeden olabildiğince çok kişiyi aşı konusunda bilgilendirip kendi kararını objektif olarak vermesini ve bir an önce aşılanmasını sağlamak” olarak tarif etti.