'Turizm Haftası' başladı

'Turizm Haftası' başladı

Turizm Haftası, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli programlarla kutlanıyor. Ülkedeki iç turizme dikkat çekmek ve turizmin önemini aktarmak amacıyla her yıl aynı tarihte kutlanan hafta kapsamında pek çok etkinlik düzenleniyor.

Önceleri turizm sezonunun açılışı olarak kutlanılan hafta, günümüzde anlamını genişletti. Bu kapsamda turizmin bütün bir yıla yayılması, alternatif turizm türleri ile bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan çalışmalar hafta boyu anlatılıyor.

Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı ivmeyle yatırımları ve iş hacmini geliştiren, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli bir nitelik kazandı. Bu anlamda Türkiye'de de turizme yönelik ilgi arttı. Turizmin milli ekonomiye katkısı hem hükümeti bu alanda çok fazla adım atmaya yöneltti hem de bireysel olarak yatırımcıları teşvik etti.

Önceki yıllarda Türkiye'de turizm denince akla Ege ile Akdeniz bölgeleri gelirdi oysa bugün durum değişti. Turizm hemen hemen her bölgede önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Özellikle Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki turist artışı bunun en belirgin göstergesi.