Kara yüzeyindeki sıcaklığın yükselmesi dikkat çekici

Kara yüzeyindeki sıcaklığın yükselmesi dikkat çekici

Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ne ait yeni bir rapor, tarım ve gıda sektörlerinden kaynaklanan emisyonların azaltılmasının, küresel ısınmayı 2 santigrat derece daha aşağılara çekmek için gerekli olacağı görüşünde.

İki yıl boyunca 108 bilim insanı tarafından hazırlanan iklim değişikliği ve toprakla ilgili dönüm noktası analizi, toprağın sera gazlarını emme ve yaymada oynadığı rolü ortaya koydu.

Orman yangınları da dahil olmak üzere insan kaynaklı etkenler sera gazı emisyonlarının yüzde 23'ünü oluşturuyor ve raporda toprağın karbonu emme kabiliyetinin dünya ısındıkça tehdit altında olabileceği uyarısının altı çizildi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli çalışma grubuna iklim değişikliğinin azaltılması konusunda eşlik eden Imperial College London'da görevli Profesör Jim Skea, "Kara, şu anda üzerine koyduğumuz baskılar altında gerçekten mücadele veriyor. İklim değişikliği, karaya koyduğumuz diğer bütün yüklere katkıda bulunuyor." dedi.

Karadaki ısınma denizlere göre daha yüksek derecelere sahip. Çünkü toprak okyanus ve denizler kadar fazla ısıyı ememez. Bu durum karada yüksek ısı artışların sebep olur.

Yeni bulgular, küresel ısınmanın zarar verici etkisi daha belirgin hale gelmesinden dolayı emisyon seviyelerinin azaltılması konusunda endişeler dile getiriliyor.

Özellikle İngiltere ve Fransa'nın 2050'de net sıfır emisyona ulaşma sözü verdiği ve Yeşil Parti'nin Avrupa seçimlerinde büyük kazanımlar elde etmesiyle Avrupa'da, harekete geçme konusundaki siyasi ivme artıyor.

Rapor, diyet değişikliklerinin ve gıda atıklarının azaltılmasının küresel karbon emisyonları üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini ön görüyor. Tüm dünya vegan olsaydı, sera gazı salınımları yılda yaklaşık 8 milyar ton azaltabiliyordu, bu da Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan'ın yıllık karbon salınımlarına eş değer bir veri.

Öte yandan, gıda atıklarının yıllık insan sera gazı emisyonlarının toplam yüzde 8-10'unu oluşturduğunun altı çizildi.

Raporda ayrıca, ekosistem zincirinin daha fazla birbirine bağlı hale gelmesi ile ısınmanın bazı yerlerde mahsul verimini etkilemesi sonucunda gıda krizlerinin ortaya çıkabileceği kaydedildi.

Kaynak: Financial Times / Leslie Hook & Steve Bernard