Emojiler de bir dil

Emojiler de bir dil

İnternet, resmi olmayan yazışmaların alanını ve hacmini büyük ölçüde artırdı. Dil bilimci Gretchen McCulloch, "Because Internet" adlı kitabında çevrim içi ortamın iletişim biçimimizi nasıl değiştirdiğini odağına alıyor. Dijitalleşmenin dile zarar verdiğini düşünüyor ve yeni neslin sözdizimsel yeni alışkanlıklarından rahatsızsanız bu kitap kesinlikle size göre değil. Öte yandan dilin zamanla güncellenen kurallarla bezeli çalışma biçimi ve internetin günümüzde bu kuralları nasıl değiştirdiğiyle ilgileniyorsanız bu kitap kesinlikle size göre.

Hem kendisi sosyal medyayla büyüyen bir neslin üyesi olan hem de dilbilimci olan McCulloh, "Ben bir dilbilimciyim ve internette yaşıyorum." diyor. Onun odak noktası, genişleyen dijital iletişim alanındaki dilsel yaratıcılık.

McCulloh, sosyal medya ile birlikte, büyük harf kullanımının azalması gibi, dilde yeni biçim ve kuralların ortaya çıktığına işaret ediyor. "Doğru" kavramı da internet söz konusu olduğunda sorgulamaya açılıyor. Çünkü bir internet mesajında gönderen ve alıcı, paylaşılan iletideki mesajı anladıklarında, bu dil doğrudur. Bu kadar. Yeni sosyal iletişimin biçimi bu şekilde.

McCulloch, araştırmasında emojiler gibi sembollere de yer veriyor, emojilerin sosyal medya iletişiminde kendi dilini oluşturduğunu belirtiyor. Örneğin biri bir şeyi onayladığında başparmağı yukarı doğru duran, yumruk şeklindeki bir işaret kullanarak fikrini beyan ediyor; bir şeyi sevdiğinde gülümseyen, üzüldüğünde yüzünü asmış suratlardan oluşan emojilerle ruh hallerini ifade ediyor.

Tüm dilbilimsel yorumlamalar ve çağdaş örnekler eşliğinde McCulloch, kitabında internetin sadece dili kullanma biçimimizi değiştirmediği, onun aynı zamanda düşünme biçimimizi de değiştirdiğini iddia ediyor.

Kaynak: The New York Times / Clay Shirky