Çinli gençler bayramlarda neden memleketine gitmiyor?

Çinli gençler bayramlarda neden memleketine gitmiyor?

Her yıl daha fazla Çinli Bahar Bayramı sırasında akrabalarını ve arkadaşlarını ziyaret etmek yerine yeni yerler keşfetmeyi ve yeni heyecanlar deneyimlemeyi tercih ediyor. Bu durum "yeni moda" olarak da adlandırılabilir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri, 2019 Bahar Bayramı sırasında yerli turist sayısının yıllık yüzde 7,6 artışla 415 milyona ulaştığını gösteriyor. Verilere dayalı tahminde bulunan online turizm şirketlerine göre bu yıl da 450 milyon kişi seyahat edecek.

Bahar Bayramı'nda artan turist sayısının nedenleri arasında Çin'in hızlı ekonomik büyümesi ve insanların artan harcanabilir geliri yer alıyor.  Çin'in kişi başına Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYH) 2000'de 856 dolar iken bu rakam 2019'de 10 bin doların üzerine çıktı. Kişisel gelirdeki artış elbette insanların daha fazla harcama yapmasıyla sonuçlanıyor. Buna karşın hızlı ekonomik gelişme diğer yandan da geleneksel Bahar Bayramı yemeklerinin de sonunu getiriyor. Bahar Bayramı tatilinde "dünyayı görmeye çıkma" yönündeki yeni eğilim, kentleşme ve modernleşmeden etkilenen çok sayıda Çinlinin yeni çağa bakışını yansıtmaktadır.

GENÇLER BAVULLARI TOPLADI BİLE

Turizm gençler başta olmak üzere, artan sayıda Çinli için popüler bir boş zaman etkinliği haline geldi. Turizm hizmetleri sunan büyük bir çevrimiçi platform olan fliggy.com'un verilerine göre, Bahar Bayramı sırasında turlara katılan insan sayısı üç yıl boyunca artış gösterdi ve turistlerin yüzde 55'ini 1990 sonrası doğanlar oluşturuyor.

Şüphesiz ki insanlar Bahar Bayramı sırasında aileleri ile de vakit geçirmek istiyor. Bunun için "aile boyu tatil" kavramı da giderek önem kazanmaya başladı. Örneğin, bir diğer önemli turizm platformu olan Ctrip.com tarafından yayınlanan bir rapor, turistlerin yaklaşık yüzde 54'ünün aile gezileri seçeceğin ön görüyor.

BÜYÜKLERİN BIKTIRAN SORULARI

Bu arada bazı sosyal faktörlerin de Bahar Bayramı'ndaki turizm modasına katkıda bulunduğu açık. Bahar Bayramı boyunca aile ve arkadaş buluşmaları sadece sevinç kaynağı değil aynı zamanda ekonomik ve duygusal baskının da nedeni haline geliyor. Bahar Bayramı sırasındaki akşam yemeklerinin bir parçasının da mahremiyet içeren dedikodular olduğu biliniyor. İşte bu durum mahremiyetlerini koruyan ve modern bir yaşam tarzına alışmış olan birçok Çinli için gerçek bir baş ağrısı durumuna geliyor. Özel olarak, bekârlar ve çocuksuz çiftlerin geleneksel aile büyükleri tarafından "evlenmeye" ya da "çocuk yapmaya" dönük teşviki kimi zaman rahatsız edici boyutlara ulaşmakta. Son olarak, Bahar Bayramı sırasında çocuklara dağıtılan para özellikle kırsal kesimlerde yaşayanlar için ekonomik bir yük halini alabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, Bahar Bayramı sırasında insanların kimi sorularla muhatap olmamak için turist olmayı tercih etmesi anlaşılabilir. Buna karşın ailenin Bahar Bayramı'nın merkezinde olduğu gerçeği inkâr edilmemelidir.

 Kaynak: China Daily