Çin'i Çin yapan şeyler...

Çin'i Çin yapan şeyler...

Çin'in antik kültürünün ihtişamının ve Çin halkının gururunun bir sembolü Çin Seddi… Çin imparatorlarının kutup yıldızı ile aynı hizada olan kuzey-güney ekseninde yapılandırılan, 980 binadan oluşan sarayları Yasak Şehir… Tarihi Suzhou bahçeleri… Pekin Ördeği…

Bu yazıda, Çin'i Çin yapan şeylerden sadece birkaçından söz edeceğiz. Antik Çin'in emekçi halkının kanıyla, teriyle inşa edilmiş olan, Çin ulusunun bilgeliğini ve medeniyetini temsil eden Çin Seddi, ilk sırada anmayı hak ediyor.

BADALİNG ÇİN SEDDİ, PEKİN

"Çin Seddi'ne kadar ulaşamamış bir genç oğlan, henüz gerçek bir erkek değildir."

Görkemli Çin Seddi, doğuda Bohai Denizi'nin kıyılarına kadar ulaşıyor ve batıdaki Gobi çölünün geniş alanlarını aşıyor. Çayırları ve çölleri geçiyor, Sarı Nehir'e yanaşıyor, yüksek dağları aşıyor, 10 bin li'ye kadar uzanıyor (5 bin kilometre) ve yükselen bir ejderha gibi Çin'in engin topraklarına atlıyor… Çin'in antik kültürünün ihtişamının ve Çin halkının gururunun bir sembolüdür Çin Seddi.

Çin Seddi Badaling, binlerce yıllık tarihi miraslar ile döşenmiştir. Eski zamanlardan beri tüm kumandanların zorlandığı bir yer olan Great Wall Badaling, bugünlerde yeni tarihi görevlere sahiptir. Yüksek dağların arasında dolaşıyor, derin okyanuslara meydan okuyor, zaman ve mekânı yeniyor ve dünyanın bütün insanları için bir dostluk köprüsü olarak hizmet veriyor. Dostluk tohumları buraya ekilmektedir. Barış şarkıları burada söylenmektedir.

YASAK ŞEHİR, PEKİN

Yasak Şehir (Zijin Cheng olarak da bilinir), Pekin'de Çin imparatorları tarafından 1436-1911 yılları arasında kullanılmış olan 72 hektarlık (178 dönüm) bir saray kompleksidir.

Kompleks, 10 metre yüksekliğinde bir duvar ve 52 metre genişliğinde bir hendekle çevrili, çoğunlukla sarı ve kırmızı renklerin ağırlıklı olduğu, yaklaşık 980 binadan oluşuyor. Şehir, imparatorun cennetin oğlu konumunu vurgulamak için kutup yıldızı ile aynı hizada olan kuzey-güney ekseninde yapılandırılmıştır. "Tüm saray kompleksi merkezi bir eksen boyunca inşa edilmiştir, o da dünyanın eksenidir." 2008 BBC/History Channel televizyonunda yayınlanan belgeselde Sydney Üniversitesi Profesörü Jeffrey Riegel böyle söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Dört yanındaki her şey saraylardan oluşan bu merkezi nokta ile desteklenmektedir".

HUANGSHAN DAĞI, ANHUİ EYALETİ

"Çin'in en güzel dağı" olarak bilinen Huangshan Dağı, Çin tarihinde sanata ve edebiyata konu olmuştur. Bulut denizinden çıkan granit tepeleri, kayalıklardan oluşan görkemli manzarasıyla ünlü bölge, bugün de şairlerin, ressamların ve fotoğrafçıların tutkusu olmaya devam etmektedir (Kaynak: UNESCO).

ZHANGJIAJIE, HUNAN EYALETİ

Çin'in Hunan eyaletinin kuzeybatısında bulunan Zhangjiajie, zengin turizm kaynakları sayesinde 1988 yılından itibaren bir turizm kenti olarak gelişti. Kentin altı "ışıltılı kartviziti" bulunuyor: dünyanın ilk jeoparklarından biri olan dünya doğal mirası, "Zhangjiajie Yer oluşumu", Çin'in ilk ulusal orman parkı, ulusal 5A doğal alanı ve ulusal medeniyet doğal alanı. 

SUZHOU KLASİK BAHÇELERİ

Doğadaki manzaraları minyatürde yeniden yaratmaya çalışan klasik Çin bahçesi tasarımı, tarihi Suzhou kentindeki dokuz bahçede gösterildiğinden daha iyi gösterilemez. Genellikle bu sanatın başyapıtları olarak kabul edilirler. 11.-19. yüzyıldan kalma bahçeler, Çin kültüründe doğallığın derin metafizik önemini titiz tasarımlarıyla yansıtmaktadır (Kaynak: UNESCO).

Suzhou Kunqu Operası oyuncuları, 6 Nisan 2019'da Suzhou'daki Liuyuan Bahçesinde, Kunqu Operasından "Bir Bahçe Rüyası" adlı oyunu sergilediler.

16 Nisan 2018'de, turistler, akçaağaç yapraklarının kırmızı olduğu Suzhou şehrindeki Zhuozheng Bahçesini ziyaret etti. Baharda hep yeşil yapraklar açar, ancak Suzhou klasik bahçelerinden Zhuozheng Bahçesinde, akçaağaç yaprakları kırmızı renklidir ve çok güzeldir. Burası ilkbaharda eşsiz bir manzara oluyor ve birçok Çinli ve yabancı ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Sıcaklık düştükçe, Zhuozheng Bahçesinde yapraklar yavaş yavaş renk değiştiriyor. Renkli yapraklar, Çinli ve yabancı ziyaretçilerin karşısına, onları sarhoş eden güzel bir kış manzarasıyla çıkıyor.

Antik Suzhou kentinde kar yağdığında, Zhuozheng Bahçesinde, manzara büyüleyici ve güzeldir, kar manzarasının tadını çıkarmak isteyen birçok Çinli ve yabancı ziyaretçiyi kendine çeker.

Suzhou antik kentinin güneşiyle birlikte Zhuozheng Bahçesindeki erik çiçekleri tamamen açılarak bahçeye gelen ziyaretçilerin Yangtze Nehri'nin güneyindeki erken ilkbahar atmosferini hissetmelerini sağlar.

KIZARMIŞ PEKİN ÖRDEĞİ

Kızarmış Pekin Ördeği, Çin başkentinin mutfak kültüründe çok değerli bir lezzettir.

SİCHUAN Hot Potu

Sichuan Hot Potu günümüzde Çin'de ve Batı'da oldukça popüler bir yemektir. Bu yemeği yiyenler, dillerinin ucunda bir "dans hissi" duyar.

GOUBULI (ÇİN MANTISI) SACDA TAVUK, SİNCİANG

Sacda Tavuk, patates, biber ve kalınca kesilmiş Çin eriştesiyle yapılan bir tavuk yahnisidir. Bu yemeğin, onu özel kılan ne gizli bir tarifi ne de nadir bir malzemesi var. İhtiyaç duyulan tek şey büyük bir sac tava ile bolca tavuk ve eriştedir.

Kaynak: Aydınlık