Avrupa'nın En Büyük Doğal Yaşam Parkı 'Yarasa'larla Korunacak

Avrupa'nın En Büyük Doğal Yaşam Parkı 'Yarasa'larla Korunacak

Kocaeli'nin Kartepe ilçesindeki 4 bin dönümlük yeşil alana yayılan, Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya'da, böcekle mücadele çalışmaları kapsamında ağaçlara yarasa evleri konuldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) iş birliğinde yürütülen proje sayesinde, bünyesinde 67 türde 802 hayvan barındıran Ormanya'da, böcekle mücadelede kimyasal ilaçlar yerine yarasaların kullanılması planlanıyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Tarkan Yorulmaz yaptığı açıklamada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince açılan Ormanya Doğal Yaşam Parkı'nın doğallığı korunmuş bir saha olduğunu belirtti.

Yorulmaz, Ormanya'da doğanın korunmasına yönelik çeşitli faaliyetler yapıldığını, bu çalışmalarda hem yarasaların buradaki tür çeşitliliğini korumayı hem de yarasaların ekolojik hizmetlerinden faydalanmayı hedeflediklerini bildirdi.

Yarasaların doğaya sundukları hizmetlerden en önemlisinin, zararlı böceklerin popülasyonlarının engellenmesinin sağlamak olduğunu vurgulayan Yorulmaz, Türkiye'de 39 yarasa türünün yaşadığını, bunlardan bir tanesinin meyve üzerinden beslendiğini, 38 türün ise böceklerden beslendiğini kaydetti.