Shanghai'da Sürpriz Yok: Djokovic Şampiyon

Shanghai'da Sürpriz Yok: Djokovic Şampiyon

Shanghai Masters tenis turnuvası final maçında, genç Hırvat rakibi Borna Coric'i 2-0 mağlup eden Novak Djokovic şampiyon oldu.

2018 Shanghai Masters Tenis Turnuvası'nın yarı finali dün tamamlandı. 14 Grand Slam sahibi Novak Djokovic iki sette Alman yıldız Alexander Zverev'i mağlup etti. Roger Federer ise başka bir yeni yıldız Hırvat Borna Coric'e 2-0 mağlup oldu.

Shanghai Masters Tenis Turnuvası için bir 'gişe garantisi' olan Roger Federer birçok kez kendisini izlemek için gelen hayranlarının alkışlarıyla maçlar kazandı, ancak bu kez aynı ilgiyi görse de yenilmekten kurtulamadı. 21 yaşındaki Borna Coric, Federer'i mağlup etmeyi başardı. Almanya turnuvası ile birlikte hesaplandığında Coric arka arkaya iki tenis kralını yenmiş oldu.

Mağlubiyeti değerlendiren Roger, iki maçta ilk sette servisi kırıldığı için avantajını kaybettiğini söyledi:

"Coric maçın başından beri avantajlıydı. Bunun için daha rahat oynadı. Maç boyunca iyi servis kullandı. 210 kilometre hızla çizgiye çarpan bir topu geri çevirmeniz çok zordur. Yani servis setlerinde bana pek fırsat vermedi. Benim servislerim genelde sıradandır. Ayrıca alt çizgide mücadelemiz olduğunda onun vuruşları daha ofansifti. Yine de genel olarak son dönemde performansımdan memnunum."

"Federer'i yendin, yine yenersin!"

Coric'e göreyse Federer'i yenmek için özgüven çok önemli:

"Kendime şunu söyledim: Daha önce Federer'i yendin! Almanya'da onu nasıl yeneceğime dair fikrim yoktu, Shanghai'daki maçta şöyle düşündüm 'Nasılsa kaybedeceğim bir şey yok, çıkıp egzersiz yapar gibi oynayayım!"

Shanghai'daki taraftarlar için Federer'in sağlığı daha önemli. Federer önümüzdeki Shanghai Masters Turnuvası'na dönmeye çalışacağı sözünü verdi.

Kariyerinin en iyi performansını gösterdiğini söyleyen Coric, kariyerinin son döneminde bulunan Roger Federer'i yenerek puan listesinde 13. sıraya yükseldi. Fakat onunla aynı yaştaki Alexander Zverev "en iyi" olarak görülen Djokovic ile karşılaştı. Aynı gün düzenlenen diğer yarı finalde Djokovic bu gencin maçta yalnız 3 seti kazanmasına izin verdi. Alman yıldız, maçtan sonra yaptığı açıklamada, hiçbir zaman bu kadar kötü durumda olmadığını ve çok fazla hata yaptığını söyledi, yine de Djokovic'e yenilmenin tuhaf olmadığını ekledi.

"Kuşkusuz Djokovic dünyanın en iyi tenis sporcusu. Arka arkaya Wimbledon Şampiyonası ve ABD Şampiyonası'nı kazandı. Toronto Masters Turnuvası'ndan bu güne dek maç kaybetmedi. Formunun zirvesinde."

Djokovic sürprize izin vermedi

Performansıyla dikkatleri üzerine çeken Coric'in, dünyanın en iyisi Djokovic'i Shanghai Masters Turnuvası'nda yenip şampiyonluğu kazanıp kazanamayacağı merak ediliyordu.

Coric birkaç yıl önce "Performansım yerindeyse Djokovic ile bile oynayabilirim" demişti; ancak şansı yaver gitmedi. Shanghai'daki final maçını Sırp yıldız Djokovic 2-0 kazanarak şampiyon oldu.