Rumlar, Türk hakemi değiştirdi!

Rumlar, Türk hakemi değiştirdi!

UEFA, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Dudelange-APOEL arasında oynanacak maça atadığı Halis Özkahya'yı Kıbrıs Rum Kesimi Federasyonunun itirazı üzerine değiştirdi ve maça İtalyan hakem Gianluca Rocchi'yi atadı.

Kıbrıs Rum Kulübü APOEL Perşembe akşamı Lüksemburg'ta yapılacak karşılama öncesinde maçın Türk hakemi Halis Özkahya ile yardımcı hakemler Ceyhun Sesigüzel ve Ekrem Kan için UEFA'ya itiraz başvurusunda bulundu.

UEFA'nın APOEL'in 1974 Kıbrıs barış harekatı üzerine kurgulanan siyasi itirazını kabul ederek Avrupa ligi karşılaşması olan Dundelange-APOEL maçına İtalyan Hakem Gianluca Rocchi'yi atadı. 

Rum basını 1974 Kıbrıs barış harekâtından sonra ilk kez bir Türk hakemin APOEL maçına atandığına da dikkat çekti. 

APOEL açıklamasında, "Türk hakemlerinin, 1974'ten sonra ilk kez takımımızın maçına atanması talihsizliktir, bununla birlikte UEFA'nın değişiklik talep ettiğimiz nedeni anlayışla karşılamasından dolayı da mutluyuz." denildi. 

Açıklamada Rum futbol federasyonu başkanına da teşekkür edildi.

APOEL Basın Sözcüsü Nektarios Petevinos, UEFA'nın daha önce hiçbir Türk hakemi Rum maçlarına atamadığına işaret ederek bu defa yapılan atamanın düşündürücü olduğunu söyledi.

Kendi ifadesiyle Kıbrıs'ta bir işgal sorunu olduğunu iddia eden kulüp sözcüsü, "UEFA benzer sorunlar olan Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere de hassasiyet göstermiştir." ifadesini kullandı.

SERVET YARDIMCI'DAN HALİS ÖZKAHYA AÇIKLAMASI!

Konu ile ilgili NTV'ye konuşan TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, UEFA yetkililerinin kendisine bu durumun operasyonel bir karar olduğunu ve standart bir uygulama olarak değerlendirildiğini. Halis Özkahya'nın önümüzdeki hafta farklı bir maça atanacağının yine UEFA yetkileri tarafından kendisine iletildiğini dile getirdi.

UEFA tarafından bu kararın olağanüstü bir şekilde değerlendirilmediğini sözlerine ekleyen Servet Yardımcı, durumun UEFA tarafından normal karşılandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV Spor