İngiltere'de endişe veren araştırma

İngiltere'de endişe veren araştırma

Premier Lig sahaya dönüş için hazırlıklarını sürdürürken, futbolcuları bekleyen yoğun takvim sakatlanma riskini %25 oranında artırıyor.

Futbol dünyası yarıda kalan sezonu tamamlamak için yoğun bir takvime hazırlanıyor. Ancak antrenmanlara verilen uzun aradan sonra sıkı maç trafiği sakatlıkları artırabilir.

19 Haziran'da sahalara dönmeyi planlayan İngiltere'de araştırmacılar futbolcuların yaz aylarında oynanacak maçlarda sakatlık riskini inceledi.

35 kulüpten alınan antrenman verileriyle oluşturulan yapay zeka, 30 günde 5 yerine 8 maç oynayacak takımlarda sakatlık riskinin %25 artacağını hesapladı.

University College of London'da antrenman psikoloğu olan Flaminia Ronca da sporcuların sezonun geri kalanında %15 eksik kondisyonla mücadele edeceğini ve bunun sakatlık riskini artıracağını söyledi.

Avrupa futbolunda sahalara dönen ilk büyük lig olan Bundesliga'da yaşanan sakatlıklar dikkat çekiyor. 16 Mayıs'ta oynanan 6 maçta 8 futbolcu sakatlanarak sahayı terk etti.

Sezon hazırlıklarında yaşanan sakatlıklar da takımları düşündürüyor. Milan antrenmanında sakatlanan Zlatan Ibrahimovic'in uzun süre sahalardan uzak kalması beklenirken, dizinden sakatlanan Atletico Madrid'in genç yıldızı Joao Felix de İspanyol basınına göre kalan 11 haftada forma giyemeyecek.

Kaynak: NTVSpor