FIBA'ya kontratlar için değişiklik önerisi

FIBA'ya kontratlar için değişiklik önerisi

Sırp menajer Misko Raznatovic, Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun (FIBA) oyuncular ile menajerler arasındaki sözleşmelerine ilişkin bir değişiklik teklifinde bulundu.

BeoBasket menajerlik şirketinin başkanı, CEO'su ve kurucusu sıfatına sahip Sırp menajer Misko Raznatovic, menajerler ile oyuncular arasındaki mevcut sözleşmelerin düzenlenmesine ilişkin önerisini resmen FIBA'ya sundu.

Raznatovic sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; "Basketbol Tahkim Mahkemesi (BAT) önünde menajerler ile oyuncular arasındaki anlaşmazlıklara ilişkin çok sık dosya oluyor. Bu konudaki düzenlemelerin iyi bir şekilde yapılmadığı ve bir değişikliğin gerekli olduğu açık. Bu sebeple ben de bugün FIBA'ya standart FIBA Menajer-Oyuncu sözleşmesinin metninin değiştirilmesine yönelik girişimimi sundum. 

Standart sözleşmenin, NBA'de yer alan "SPAC" kodlu, hem menajere hem de oyuncuya 15 gün önceden bildirim şartı ile fesih hakkı veren maddeyi içermesi önerisinde bulunuyorum. Bu konuda EuroLeague oyuncularının iki yıl bir yerde bağlı kalmak zorunda olmasının mantıklı hiçbir sebebi yok.

Menajerlerin, imzalı bir evrakla değil, işlerinin kalitesi ve her oyuncusuna karşı profesyonel yaklaşımları aracılığıyla çıkarlarını koruması gerektiğine inanıyorum. Benim teklifim, menajer ve oyuncular arasındaki neredeyse tüm anlaşmazlıkları ortadan kaldırıyor.

Umarım FIBA başka fikirler de alır ve herkesin çıkarına olan bu girişimi kabul etmek için bir oylama gerçekleştirir. Lauvergne örneğinde görüldüğü üzere, NBA'de 15 gün önceden bildirim ile fesih hakkı varken aynı oyuncunun Avrupa'da iki yıl boyunca bir yere bağlı kalması hiç mantıklı değil."

Kaynak: NTV Spor