Fenerbahçe Kulübü Başkanı Koç'tan Önemli Açıklamalar

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Koç'tan Önemli Açıklamalar

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Aatıf ve Dirar'ın disiplinsiz davranışlarından dolayı kadro dışı kaldıklarını söyledi.

Ali Koç, FB TV'de gündemi değerlendirdi. Koç, Aatif ve Dirar'ın kadro dışı bırakılma sebeplerini açıkladı.

Ali Koç'un Aatif ve Dirar'ın kadro dışı kalma sürecine dair yaptığı açıklamalar şöyle:

"Aatif ve Dirar'ı genellemek gerekirse, disiplinsizlik, ciddiyetsizlik, ekip takım ruhundan uzak görüntü ve sportif olarak da yetersiz olduğu için kadro dışı bırakılmıştır.

En mutsuz günlerimizde bile bu iki oyuncu şen şakrak. Gamsız mı dersin artık. Futbolcu insanların harcadığı mesai ve aldığı paraya bakınca en üstte. Ekmeğini yediğiniz kulüpte nasıl bu kadar vurdumduymaz olabilirsiniz? Aatif takım olamadık, bu takım zayıf, geçen sene zayıftık ama bu sene daha zayıfız dedi, olabilir, saygı ile karşılıyorum.

Aatif, Nabil Dirar'ın oynaması için açık açık lobi yaptı. Hocasına söyledi, arkadaşlarına söylettirdi, olabilir. Ama olmadığı zaman da işini en iyi şekilde yapman lazım. Bu iki oyuncunun kadro dışı kararı disiplinsizlik."

Ersun Yanal açıklaması

"Dün olmadı, bugün de yok, yarın da olmayacağını düşünüyorum. Ersun Yanal planlarımız arasında yok. Ne kendisiyle konuştuk, ne de konuşmayı düşünüyoruz. Spor medyasında bir tarz var, istediğini öne çıkarmak, istemediğini karalamak. Medyada bir kampanya var. Tribünlerin etkilenmesini normal buluyorum. Anlayışla karşılıyorum. Olmayacağını söylüyorum. Benden sonra ne olur bilmiyorum ama bunun pek bir faydası olmuyor."

Volkan Demirel açıklaması

"Bu dünyanın her yerinde olan bir olay. Kulübe uzun süre hizmet vermiş, daha fazla sahiplenen, değişiklik olunca bir nebze pozisyon alan dünyada çok fazla yıldız oyuncu vardır. Bunun da başına gelelim... Fenerbahçe için Volkan, Ali Koç için Volkan... Aidiyet duygusu çok yüksek. 495 maça çıkmış, 16. senesinde, büyük bölümünde kaptan, Fenerbahçe'yi çok sevdiği için haksız yere hakaretler yemiş. Fenerbahçeliliği tartışılmayacak bir oyuncu. Ali Koç açısından... Ben Volkan'ı tanıdığımda 19-20 yaşındaydı, Volkan kişilik olarak da sevdiğim biri, lider karakterli, iyi bir baba, iyi bir eş. Ben nikah şahitliğini yaptım. O tarafı da özel. İlk ve tek evine gittiğim futbolcu. Çocuklarımın gönlünde çok farklı yeri var. Dolayısıyla her anlamda zor bir karardı. Ne Damien Comolli, ne Phillip Cocu benim inandığım bir şekilde bana böyle bir karar aldıramaz. Benim şahit olduğum şeyler yüzünden alındı bu karar. Cocu'yu yerden yere vurdular, modası geçti; şimdi Damien'ı vuruyorlar, Onur'a başladı. Bana vurmaya zemin hazırlanıyor.

Son 2 sezon Volkan'ın belki de en kötü 2 sezonu. Geçen sene şampiyonluğun kaybedilmesinde 1. neden kaleci performansı. Buna rağmen belki duygusal davrandım, performansına rağmen, yaşına rağmen Volkan'a inanarak, toparlayacı olduğunu inandığım için kontratını uzattım. Hayali var, 40 yaşına kadar oynamak istiyor. Belki 1. kaleci olmayabilirsin dedik, lider olarak olmasın dedik. Bundan sonra da hizmet etmen lazım dedik. Dolayısıyla uzattık. Çok tenkit edenler de oldu. Sezon başında sanki kadro dışı bırakacağımızı biliyorduk da kontratı uzattık. Saçmasapan argümanlar.

Kaleci konusunda istenmesine rağmen hamle yapmadık, yapamadık. FFP, yabancı sayısı... Hocamız da sportif direktör de inandılar Volkan'ın büyük katkı sağlayacağına. Dolayısıyla 1. kaleci yaptık. İlk 6 maçta 1. kaleciydi. Fakat iyi başlamadı, işler iyi gitmedi. Sonra 1 kaleci lazım diye karar aldık. Harun'u aldık. Bence Volkan'daki durum, büyük kulüplerde yaşanan bir durum. Hiçbir zaman Fenerbahçe'ye zarar vermek istemez. Ama bilinçaltı olarak yeni ekip, yeni kadro, kendisinin yakın olduğu personellerin ayrılmasından sonra etkilendiğini düşünüyorum. Belki kaleye başka birinin düşünülmesi... Sonuçların kötü gitmesi de katkı yapmıştır.

Kayseri maçından sonra o da takım olamadık, gruplaşmalar var dedi. Ben içi dışı bir insanı severim. İfadeleri net. Ama biz Volkan'la uzatırken ana istediğimiz takım olunmasına, kaynaşmaya, yenilere yardımcı olmasıydı. Bu istediğimiz şekilde olmadı. Sonra kendisi de Kayseri maçından sonra böyle deyince, sen ne yaptın takım olunması için yemeğe çıkardın mı? Sportif direktörle konuştun mu? Bu sene farklı bir düzen var Samandıra'da. Oyuncuların her biri odalarında zaman geçiriyormuş. Kaptanların bu kaynaşmayı sağlaması gerekiyor.

Sonra 2 olay yaşadık. Volkan'ın üzgünlüğü, kızgınlığı arttı. Sistemle ilgili, oyuncularla ilgili fikirlerini iletti. Olmayınca küstüm olmaz.

Bardağı taşıran olaylar oldu. Dergi yazısının çıkacağı gün, Samandıra'dan bir haber geldi. Volkan Demirel, Erwin Koeman'ın üstüne yürümüş. Bir gün önce haber geldi ki, biriyle kavga edeceğim diye. Tam Volkan patlaması. Samandıra'ya gittik, ne oluyor diye. Anladığım kadarıyla Erwin niye bana öyle bakıyorsun diye kavga çıkıyor. Biz gidince 6 Türk futbolcumuzla konuştuk. Niye böyle diye... Orada Volkan, benim kabul edemeyeceğim şekilde tartışmalara girdi. İlk önce bana bir nebze saygısızlık yaptı, sonra Semih Özsoy'a saygısızlık yaptı. Bir tek kendi konuşsun istedi. Sesini yükseltti. Sonra kendisiyle bire bir görüştüm.

Bize böyle saygısızlık yapan birinin takıma neler yapabileceğini düşündüm. Yaptığın kabul edilemez dedim. Nasıl özür dileyeceksin bilemiyorum dedim. Onu da yapmadı. Buradaki olay disiplinsizlik, saygısızlık, takım içinde liderlik yapamama, mutsuz olma. Böyle bir kararı çok düşündüm taşındım. 2 gün düşündüm. UEFA'da bizim 2. kalecimiz Volkan, 3. kalecimiz Erten. Harun'a bir şey olursa kalecimiz Erten. Berke FFP'den dolayı yok.

Gelelim bugüne Volkan'ın dünkü davranışları bugünü belirledi. Bundan sonraki davranışları da yarına belirleyecek. Kimse Fenerbahçe'nin üstünde değil. Bir futbolcunun kadro dışı bırakılması, kontratının feshedildiği anlamına gelmiyor. Bir futbolcu, 15 yıldır orada diye farklı muamele görmesi bir yere kadardır. Mukaveleli oyuncumuzdur. Benim arzum bundan sonra doğru hareketleri yapmasıdır. Döner mi, dönmez mi, kendi kararı. Onun da etraflıca konuşması lazım. Vefaya çok önem veriyorum. Alex'in jübilesi çok gündeme geldi. İlk jübilesini yapmak istediğim kişi Volkan Demirel'dir. Mehmet Topal, kariyerindeki 500. maçına çıktı. Volkan 5 maça çıkarsa sadece Fenerbahçe'de 500. maçına çıkacak. Bunun olmasını çok isterim. Kalecilikten sonra da eğitimin en iyisini görüp Fenerbahçe'ye yıllarca kaleci antrenörü ya da antrenör olarak hizmet etmesini isterim. Alex'le hiç ilgisi yok bu kulübün. Umarım Alex'e de sembolik bir jübile yaparız. Ben jübilelerle büyümüş bir insanım. Böyle de bir hayalim var. Umarım Volkan da dolduruşa gelmez, onun bunun gazına gelmez. Volkan meydan okumuş dediler, bunlar gazete haberi dedim. İddia bunlar... Hepimiz dikkatli olmalıyız. Aziz Yıldırım'la görüştü diye haberler çıktı. Doğru mu bilmiyorum. Doğruysa da gayet normal. 15 yıl başkanlığını yapmış. Doğruysa da gitmemiş olması yanlış olur. Bizim sorunumuz PR yapmamamız. Sözde kanaat önderi gazetecilerle yemek yemememiz. Biz ne söylüyorsak net konuşuyoruz."