Yemen'de dang humması salgını

Yemen'de dang humması salgını

Yemen'i etkisi altına alan dang humması salgınında gerileme yaşanıyor. Salgın hastalıkların etkili olduğu Taiz'de, yılın başından bu yana bin 103 dang humması vakasına rastlandığı, geçen yılın aynı döneminde ise 3 bin 170 vakanın görüldüğü belirtildi.

Taiz Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte yılın başından bu yana bin 103 kişi dang hummasına yakalanırken 1 kişi humma nedeniyle hayatını kaybetti. 

Geçen yılın istatistiklerine göre, dang hummasıvakalarında büyük düşüş yaşandığına işaret edilerek geçen yılın aynı döneminde 3 bin 170 vakanın görüldüğü belirtildi. 

Bölgede, Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığına bağlı ofis tarafından yürütülen sıtma ve dang hummasına karşı mücadele programının başarılı olduğu vurgulandı.

YÜKSEK SICAKLIK VE UZUN SÜREN YAĞIŞLAR ETKİLİ

Sivrisineklerden bulaşan virüsün neden olduğu dang humması vakaları, genellikle yağışın sıkça görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artıyor. Uzmanlar, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin çoğalmasına neden olduğuna dikkati çekiyor. 

YEMEN'DEKİ İNSANİ KRİZ 2014'TEN BU YANA DEVAM EDİYOR

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne olan ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksikliklerin yanı sıra sağlık merkezlerinin kapanması gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Kaynak: NTV