Wuhan salgını Çin için bir uyarı zili

Wuhan salgını Çin için bir uyarı zili

2003 yılında "Science" isimli dergi Çin'in SARS koronavirüsünü hızla kontrol altına almak için gerekli önlemleri bulamadığını savunarak ülkenin "büyüyen bilimsel yeteneklerini" gösterme şansını kaybettiği iddia etmiş ve "Çin'in kaçırılmış şansı" isimli bir makale yayımlamıştır. 17 yılın ardından Çin, Wuhan koronovirüsü ile güvenle ve etkin biçimde başa çıkmak için yeterli bilimsel güce sahip mi?

Dünya Sağlık Örgütü, 12 Ocak'ta "Çin yeni koronavirüsünün genetik dizilimini paylaştı." ifadesini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü bir gün sonra Wuhan virüsünün ilk teşhisinin yapıldığı bilgisini paylaştı ve bunun ardından Alman bir grup araştırmacı teşhis raporu hakkında makale yayımladı.

Tüm bunlara paralel olarak Çin'de bir teşhis test cihazı geliştirildi. Çin'in hızı 2003'teki SARS salgını ile karşılaştırdığında oldukça ilerde. Bununla birlikte Çin hem SARS hem de Wuhan virüsünün teşhisine dair araştırma ve geliştirmede ilk ülke olarak kayıtlara geçmedi.

NEDEN BİR AYDAN FAZLA BEKLENDİ?

Çin'de son iki gündür koronavirüs vakalarında hızlı bir yükselme görülüyor. Yükselişe ne sebep oldu? Kimilerine göre bunun arkasındaki neden test cihazlarının gelişmesi ve bu sayede hastalığın tespitinin daha kolay yapılabilmesi. Diğer taraftan tartışılması gereken esas nokta şu: Koronavirisü semptomlarını ilk gösteren hasta ilk olarak 8 Aralık 2019'da başvuruda bulundu ancak durum 11 Ocak'a kadar "bilinmeyen bir neden" olarak kayıtlara geçti. Demek ki, bir aydan fazla bir süredir gizemli virüsün kilidini kaldırmak için herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bu hastalığın hızla yayılmasının önemli bir nedeni değil mi?

Çin, yeni virüs tespit edilir edilmez konuyla ilgili araştırma ve analizlere başlamış olmalıydı. Hız, salgının önlenmesinde ve kontrolünde önemli bir rol oynar. Elbette örnek toplama ve araştırmalar zaman alır ancak böylesi bir salgında yetkililerin daha hızlı yanıt vermesi beklenirdi.

ÇİN YATIRIMDA GERİDE KALIYOR

Enfeksiyonlara karşı mücadelenin arkasında teknolojiler, araştırma-geliştirme ve rekabet vardır. Çin'in 5G teknolojisi, Chang'e 5 isimli roketin aya inişi gibi yüksek teknoloji konularında gücü giderek artıyor ancak ülkede hala ileri teknolojili analitik araç üretme konusunda sıkıntı var. Sadece Tu Youyou isimli bir Çinli bilim insanı Nobel ödülüne layık görülürken, Japonya ve Batı ülkelerinden bu ödülü alan çok sayıda kişi bulunmakta. Raporlar, Çin'in temel araştırma yatırımının ülkenin Ar-Ge yatırımlarının sadece yüzde 5'ini oluşturduğunu gösteriyor. Bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 15 ile 20 arasında değişmektedir.

Temel araştırmalar için zamana ihtiyaç vardır. Buna karşın zaman kimseyi beklemez. Hızlı bir başarı ve anında fayda arama girişimlerinden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, Çin'in bu alandaki yatırımları artırma, yetenek eğitimi, takım oluşturma ve politika ayarlamalarına odaklanma zamanımız geldi. Nihayetinde sağlam bilimsel destek ülkenin istikrarlı gelişimini sürdürmede çok önemli bir faktördür.

Kaynak: Global Times / Ai Jun