Üzülmeyin! “Joker”de de aynı hastalık var

Üzülmeyin! “Joker”de de aynı hastalık var

Prof. Dr. Figen Özgür, halk arasında "tavşan dudak" olarak bilinen damak ve dudak yarığı hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Özgür, "Joker" rolü ile beğeni toplayan Joaquin Phoenix örneğini vererek, "Damak ve dudak yarığı bulunanlar bu durumu fazla dert etmemeli. Vizyonda olan ve milyar dolarlık gişe hasılatı yakalayan bir filmin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix de dudak yarığı hastası. Dudağındaki yarık izi karakterini güçlendiriyor, o da bu durumu çok iyi kullanıyor." diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, dudak damak yarığı olanların bunu dert etmeyerek bu sorunu avantaja dönüştüren ünlü isimleri örnek almalarını önerdi.

Aynı zamanda Dudak Damak Yarıkları Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Özgür, embriyolojik dönemde çeşitli nedenlerle bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuruna bağlı ortaya çıkan dudak ve damak yarığı hastalığının, halk arasında "tavşan dudak" olarak bilindiğini söyledi.

Dudak ve damak yarığının bir kısmının kalıtsal, bir kısmının da çevresel faktörlerle ilgili olduğuna işaret eden Özgür, dudak ve damak yarığının 500 bin doğumda bir ortaya çıktığını, herkesin başına gelebileceğini dile getirdi.

Bu sorunla yaşayan çok fazla insan olduğuna değinen Özgür, iyi bir operasyon geçirenlerde bunun farkına bile varılmadığını bildirdi.

JOAQUİN PHOENİX İYİ BİR ÖRNEK

Dünyada birçok ünlü ismin bu izleri taşıdığına dikkati çeken Özgür, şunları kaydetti:

"Damak ve dudak yarığı bulunanlar bu durumu fazla dert etmemeli. Vizyonda olan ve milyar dolarlık gişe hasılatı yakalayan bir filmin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix de dudak yarığı hastası. Dudağındaki yarık izi karakterini güçlendiriyor, o da bu durumu çok iyi kullanıyor. Çok iyi bir karakter oyuncusu. Phoenix dudak yarıklı birisi olmasına rağmen defalarca Oscar'a aday gösterilmiş başarılı bir sanatçı. 2011'deki Altın Küre Ödülleri'nde 'Sınırları Aşmak' filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştı. Bu hastalığı yaşayanlar için pozitif bir durum. Hastaları mutlu ediyor. İzlerin o kadar da önemli olmadığını düşünmelerine yarar sağlıyor."

POZİTİF ÖRNEKLER HASTALARI GÜÇLENDİRİYOR

Bu pozitif örneklerin diğer hastalar için önemli olduğunu vurgulayan Özgür, oyuncu ve manken Melanie Gaydos'un da iyi bir örnek olduğunu aktardı.

Gaydos'un oldukça büyük deformasyonu bulunduğunu, buna rağmen protez kullanmadığını anlatan Özgür, bu ismin de damak ve dudak yarığını avantaja dönüştürerek çok para kazanan ve ünlü bir manken olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yanı sıra Avrupa ile Türkiye'de de çok sayıda dudak ve damak yarığı sorunu yaşayan ünlü isim bulunduğunu ifade eden Özgür, bu sanatçıların dernek fonlarına katkı yaptıklarına da değindi.

Özgür, ailelerin ünlü kişilerin hayat hikâyelerini örnek alarak bu sorunu yaşayan çocuklarına pozitif yaklaşmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sözcü