Su çiçeği nedir?

Su çiçeği nedir?

Vücudun her yerinde görülen kaşıntılı kırmızı kabarcıklarla karakterize ve varisella zoster virüsünün neden olduğu su çiçeği, bir kez geçirildikten sonra hayat boyu bağışıklık sağlar. İnsandan insana, damlacık ve hava yolu ile bulaşan su çiçeği nedir?

SU ÇİÇEĞİ NEDİR?

Su çiçeği hastalığı, genellikle erken çocukluk döneminde geçirilen, varisella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu, sıklıkla ateşin de eşlik ettiği, yaygın ve kaşıntılı, içi sıvı dolu döküntülerle karakterize, bulaşıcılığı yüksek bir hastalıktır. Hastalık, virüs ile enfekte kişiden, solunum yoluyla ya da derideki vezikül denilen kabarcıkların içindeki sıvıyla temas sonucu bulaşabilmektedir.

SU ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Hastalığın tipik bulgusu içi su dolu döküntülerdir. Su çiçeği hastalığında döküntüler genellikle virüsle temastan 14-16 gün sonra ortaya çıkmakla birlikte, bu süre 10 ile 21 gün arasında değişebilir (kuluçka dönemi). Döküntüler başlamadan 1-2 gün önce ateş, hâlsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı ve bazen hafif karın ağrısı görülebilir. Bu belirtiler genellikle döküntüler ortaya çıktıktan sonraki 2-4 gün içerisinde geçer. Ciltte kaşıntılı kızarıklıklar şeklinde başlayan döküntüler, hafif kabarıklaşarak berrak, içi sıvı dolu kabarcıklar(veziküller) haline gelir ve 24-48 saat sonra kabuklanmaya başlar. İlk oluşan döküntüler kabuklanmaya başlarken yaklaşık 5-7 güne kadar yeni döküntüler ortaya çıkar. Aynı bölgede, farklı evrelerdeki döküntülerin bir arada görülmesi, su çiçeği hastalığının tipik özelliğidir. Ağız içinde de döküntü görülebilir.

SU ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ

Su çiçeği ile temas etmiş duyarlı kişiler 72 saat içinde aşı yaptırırlarsa koruyucu olur. Rutin su çiçeği aşısı 12 aylıktan büyük bebeklere yapılır.

Kaynak: Sözcü