Singapur'da dang humması artmaya devam ediyor!

Singapur'da dang humması artmaya devam ediyor!

Singapur Ulusal Çevre Ajansı tarafından kısa süre önce açıklanan rakamlara göre, bu yıl ülkede 20 kişi dang humması nedeniyle hayatını kaybetti.

9 Kasım itibarıyla dang humması salgınının yoğun olduğu bölge sayısı bini aştı. Toplam 13 bin 867 vaka tespit edildi. Son beş haftadan beri vaka sayısının yükseldiği gözlendi.

Uzmanlara göre, normalde her sene haziran-ekim ayları arası dang hummasının en sık ortaya çıktığı dönemdir. Yılın sonuna doğru hastalık vakası gittikçe azalır. Ancak son günlerde yeni vakalar artıyor. Bunun eylül ayında Singapur'da görülen anormal sıcak havalarla ilgili olabileceği belirtiliyor. Sıcaklık ve nemin artması vaka sayısının artışına yol açabilir.

Dang humması, çoğunlukla nemli ve yüksek sıcaklıklara sahip tropikal ülkelerde Aedes sivrisineklerinin ısırması yoluyla yayılan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Başlıca belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısıdır. Durum daha da kötüleşirse, organlarda ciddi kanamalara ve hayati tehlikeye neden olabilir. Önleyici tedbirler arasında sivrisineklerin yok edilmesi ve aşı da vardır.