Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Özbekistan'a gidecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Özbekistan'a gidecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Özbek-Türk Sağlık İş Forumu"na katılmak üzere Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e gidecek.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Taşkent, Türkiye ile Özbekistan'ın sağlık alanındaki iş birliği kapsamında iki önemli programa ev sahipliği yapacak.

3-5 Aralık'ta Özbek-Türk Sağlık İş Forumu, 29 Kasım-8 Aralık'ta ise Sağlık Haftası düzenlenecek.

Türkiye ve Özbekistan, "Her alanda stratejik iş birliği" vizyonu çerçevesinde, sağlık alanındaki ortak çalışmalarını artırırken, Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve fuarı, her iki ülke sağlık bakanlıkları koordinasyonunda ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) organizasyonunda yapılacak.

80'i Türk, 20'si Özbek olmak üzere toplam 100 firmanın katılacağı forum, aynı kültürel mirasa sahip iki ülke arasında kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek, güçlü ticaret köprüleri kurulması için fırsat sunacak. Foruma sağlık yatırımı yapan şirketler, bölgede faaliyet gösteren hastane temsilcileri, sağlık bilişimi firmaları, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve hastane donanım firma temsilcileri de katılacak.

Sağlık Bakanı Koca, 3 Aralık'ta Özbek-Türk Sağlık İş Forumu'nun açılışını yapacak, ayrıca ziyaret kapsamında Özbek mevkidaşı Alisher Shadmanov ile bir araya gelerek, iki ülke arasında sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik "Niyet Beyanı" imzalayacak. Forum boyunca iki ülkenin kamu sağlık kurumları arasında toplam 10 anlaşma imzalanması planlanıyor.