Midenizi güçlendirmek için bunları yapın!

Midenizi güçlendirmek için bunları yapın!

Mide ağrısı, mide ekşimesi, mide yanması... Hangimiz hayatımızın bir döneminde bu sıkıntıları yaşamadık ki... Üstelik midemizle ilgili yaşadığımız sıkıntılar genel sağlık durumumuzu da olumsuz etkiledi. Peki, beslenme şeklimizi değiştirerek midemizi güçlendirmek mümkün mü?

Uzman Diyetisyen Yeşim Temel Özcan mide sağlığını korumak için alınması gereken 7 önlemi şöyle sıraladı: 

HER YEMEKTEN ÖNCE ELMA SİRKESİ İÇİN 

Her yemekten önce mümkünse 1 ya da 2 yemek kaşığı elma sirkesi içilmeli. Fermente elma sirkesi mide yanmasını giderip azalan mide enzimini yerine koyar. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için besinlerle alınan bakterileri de yok eder.

KIRMIZI PANCAR MİDE ASİDİNİ DENGELİYOR 

Haşlanmış ya da fermente edilmiş kırmızı pancar, mide asidi olan betain Hcl için en iyi kaynaktır. Kırmızı pancar, safra asitlerini de uyaracağından kabızlığa çok iyi gelir. Hatta haşlanmış pancarı elma sirkesiyle birlikte tüketmek de fermente edemeyenler için çok kısa ve net çözümdür.

YEMEK ÖNCESİ VE YEMEK BOYUNCA SU İÇMEYİN 

Yemeğe 15 dakika kala su tüketimini sonlandırın. Yemek boyunca ve yemekten 1 saat sonrasına kadar su içmeyin. Düşük mide asidi hazmı zorlarken onun, su ya da diğer sıvılar tarafından seyreltilmesi, hazmı daha da zorlaştırır.

LOKMALARINIZI 8-9 KEZ ÇİĞNEYİN 

Lokmalar mutlaka iyice çiğnenmeli, her lokma için bu sayı 8-9 kez olmalı. İyice çiğnenen besinlerin sindirimi kolaylaşır ve beyin, tokluk hissini daha çabuk kavrar.

AKŞAM ÇİĞ SALATA TÜKETMEYİN 

Akşam öğününde salata tüketilmemeli. Çiğ sebze ve meyvelerin hazmı zor olur. Bu sebeple daha çabuk sindirilebilen buharda pişirilmiş sebze, zeytinyağlı sebze, avokado ya da fermente sebzeler tercih edilmeli.

LAHANA TURŞUSU SUYU TÜKETİN 

Ev yapımı fermente gıdalar sindirime yardımcı olan, bağırsak florasını güçlendiren ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren önemli probiyotik besinlerdendir. Evde fermente edilmiş lahana turşusu suyu aynı sirke kullanımındaki gibi yemekten önce 1 ya da 2 yemek kaşığı içilebilir.

HAMUR İŞİ VE MAYALI ÜRÜNLERİ AZALTIN 

Beslenme düzeninde hamur işi ve mayalı karbonhidrat grubu azaltılmalı, protein içeren besinler daha çok tüketilmeli.

Kaynak: Milliyet-Pembenar