Koronavirüsünü önlemek hassas bir süreç

Koronavirüsünü önlemek hassas bir süreç

Koronavirüsü hakkında ortaya çıkan tüm haberlerde bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Saat başı gelen bilgileri, insanlar kendilerine göre yorumlamaya çalışıyor. Hükümet ise en etkili biçimde hastalığı kontrol altına alma çalışmalarını sürdürüyor.

Halkın ve hükümetin karşılaştığı bu durumun acı bir gerçeği söz konusu. Yerli ve yabancı birçok medya kuruluşunun bildirdiği gibi, vahşi hayvanların hastalığın kaynağı olma olasılığı çok yüksek. Koronavirüsü de böyle ortaya çıktı. Tüketilen yabani hayvan eti ile insana bulaşan virüsün ardından insandan insana enfekte olduğu ortaya çıktı.

Salgının zamanlaması, modern dünyanın en büyük insan göçü olarak bilinen Bahar Bayramı öncesine denk geldi. 2020 Bahar Bayramı tatilinde yaklaşık 3 milyar insanın seyahat etmesi bekleniyor.

Yabani hayvan tüketiminin yasaklanmasının veya enfeksiyon kaynağının tamamen yok edilmesinin sorunu çözebileceği söylenebilir. Ancak sorun şu ki, bu yemek kültürü ve Bahar Bayramı seyahatleri, Çin halkı için gelenekseldir. Sadece Wuhan şehrinde değil, Fujian ve Guangdong gibi eyaletler de yabani hayvan tüketiminde önemli yer tutuyor.

Aynı şey seyahat için de geçerli. Şehri karantinaya almak Bahar Bayramı sırasında şimdiye dek görülmemiş bir şey. Karantina süreci başladıktan sonra Wuhan'a dair bazı dedikodular ortaya atıldı. Ateş şikâyeti, ile hastanelere başvuran insan sayısının tümü sosyal medyada koronavirüsü gibi değerlendirildi.

Hastalığı korkutucu yapan şeylerin geleneklere bağlı olması işin boyutunu değiştirmiş durumda. Nüfus kimliğinin çekirdeğine dokunan bu gelenekleri yasaklamak kolay olmayacak. Doktorlar, bilim insanları ve politika yapıcılar için ileriye dönük görev, mevcut salgınla başa çıkma görevini en iyi şekilde yürütmek.

Kaynak: CGTN