Koronavirüsten korunmada etkili yöntem “ağız gargarası”

Koronavirüsten korunmada etkili yöntem “ağız gargarası”

Dünyayı etkisi altına alan ve bugüne kadar yaklaşık 6 milyon insana bulaşan koronavirüs (Covid-19) için aşı ve ilaç çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, bilim insanları koronavirüsten korunma yöntemleri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. koronavirüsten korunmak için el hijyeni, maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına uymak kadar ağız hijyenine ve ağız gargarası kullanımına dikkat etmek gerekiyor. 

İngiltere'de bulunan Cardiff Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı son çalışma ağız gargarasının insan hücrelerini enfekte etmeden önce koronavirüsü etkisiz hale getirerek Covid-19'a karşı koruma sağlayabileceğini ortaya çıkardı.

AĞIZ GARGARASI VİRÜSÜN ETKİNLİĞİNİ AZALTIYOR

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği İdari Sorumlusu Op. Dr. R.Murat Açıkalın, şunları kaydetti:

"Gargaralar ve ağız yıkama solüsyonları, KBB hekimi olarak bizlerin hasta koruma ve tedavisinde çok sık kullandığımız, içeriğinde Klorheksidin, benzidamin, povidin iyot, hidrojen peroksit, setilpiridinyum gibi ana maddeler ve bu ana maddelerin etkinliğini arttıran yardımcı maddelerden oluşturulmuş ilaçlardır. Bademcik iltihaplarında, farenjit-boğaz iltihaplarında, ağız kokusunda, diş eti rahatsızlıklarında, aft vb. birçok hastalığın gerek önlenmesinde gerekse tedavisinde gargaraları kullanmaktayız. Hali hazırda yapılan çalışmalarda gargaraların zarflı virüslerin etkinliğini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hastalarımızdan da bu etkinliğe dayanarak tedavi ettiğimiz hastalar olmaktadır. Ancak koronavirüs ile ilgili direkt bir veri elimizde şu an için mevcut değil. Koronavirüsü öldürüyor gibi iddialı bir cümle yerine, diğer zarflı virüslerde yaptığı gibi virüsün dışındaki lipit tabakayı tahrip ederek virüsün etkinliğini azalttığını düşünmekteyiz." dedi.  

Kaynak: NTV