Kenevir koronavirüse karşı koruyor mu?

Kenevir koronavirüse karşı koruyor mu?

Kanadalı araştırmacılar tıbbi kenevirin yeni tip koronavirüse karşı koruma sağlayabileceğini düşünüyor. Bu fikir, kanser ve Crohn hastalığı tedavisinde kenevir kullanımına dair araştırmalara dayanıyor. 

Birçok araştırmacı yeni koronavirüse karşı aşı veya ilaç gibi tedavi yöntemleri hakkında araştırmalar yaparken, bazıları da geleneksel metodların yanı sıra alternatif çözümleri de göz önünde bulunduruyor.

Örneğin, bu kapsamda, remdesivir gibi, bitkilerden edinilen ve esas olarak ebolaya karşı kullanılan ilaçlar denendi. Ayrıca Almanya'da daha önce kanser immünologlarının geliştirdiği bir tedavi yöntemi, koronavirüs aşısı için yapılan ilk klinik araştırmalarda kullanılıyor.

Fransa'da yapılan bir araştırma ise, sigara içenleri ölümcül bir şekilde etkileyen nikotinin, koronavirüse karşı koruma sağlayabileceğini ortaya koydu.

Şimdi de Kanada'dan, bunlara ek olarak, psikoaktif maddeler içeren kenevir sayesinde hücrelerin koronavirüse karşı korunabileceğine dair bir araştırmanın bulgularına ilişkin haber geldi.

Eğer bu çalışmanın sonuçları bilimsel yöntemlerle onaylanırsa, kenevirin de nikotine benzer etkisi olduğunu söylemek mümkün olacak. Ancak araştırma henüz aynı alanda çalışan başka bilim insanlarının onayından geçmedi. Bilimsel ilerleme süreci için de bu şart.      

Lethbridge Üniversitesi'nde bu araştırmayı yürüten Dr. Igor Kovalchuck, DW'ye yaptığı açıklamada, "COVID-19 ile ilgili bu sonuç, eklem iltihabı, Crohn hastalığı, kanser ve diğer hastalıklarla ilgili yaptığımız araştırmalara dayanıyor." diyor.

BAĞLANTI NOKTALARINA ETKİSİ VAR

Kanadalı araştırmacılara göre, kenevirin içerdiği maddelerin, akciğer hücrelerine yapışarak çoğalan virüsü engellemesi mümkün. Nikotinle ilgili araştırmalar da benzer sonuçları ortaya koyuyor.

Henüz hakem denetiminden geçmemiş ve başka araştırmacılarca değerlendirilmemiş olan kenevir hakkındaki bu makaleye preeprints.org üzerinden ulaşmak mümkün. Kovalchuk ve ekibinin aktardığına göre, özel olarak geliştirdikleri kenevirler virüsün vücuda girmesini engellemeyi başarıyor.

Koronavirüsün insan vücuduna tutunabilmesi için bir "reseptöre" ihtiyacı var. Bu reseptörün adı ise "Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2", yani kısaca ACE2 olarak biliniyor. ACE2 özellikle akciğer dokusunda, ağız ve burundaki maddelerde, böbreklerde, testislerde ve  mide-bağırsak yollarında bulunuyor.

Araştırmacıların teorisine göre, kenevirde bulunan kannabinoidler "ağ geçitlerinde" bulunan ACE-2 seviyelerini dönüştürüyor. Bu da, insanların virüslere kapalı ve daha az duyarlı olmasını sağlayarak, enfeksiyon riskini azaltıyor.

Uzmanlık alanı biyoloji olan Kovalchuk, "ACE2 olmayan dokulara virüs giremez." ifadesini kullanarak bu reseptörlerin önemini vurguluyor.

Kaynak: NTV