Hong Kong'da önlemler alınmalı

Hong Kong'da önlemler alınmalı

Koronavirüsünde son iki günde önemli ölçüde artış gözlemlendi. Dünya çapında teyit edilen enfekte sayısı 600'ü aştı. Hong Kong'daki iki enfeksiyon vakasının doğrulanması, 2003 yılında ölümcül SARS salgınının kötü anılarını geri getirdi canlandırdı.

Hong Kong sağlık otoritesinin SARS salgınından aldığı derslere dayanarak hızlı ve kararlı bir şekilde harekete geçmesi güven verici bir durum. Hong Kong Sağlık Bakanlığı, salı günü Batı Kowloon tren istasyonundaki bir yolcuda yüksek ateş tespit edilmesinin ardından hastayı karantina altına aldı. Sağlık otoritesinin hızlı müdahalesi, yalnızca ulaşım istasyonlarında salgın kontrolün etkinliğini değil, aynı zamanda sağlık hizmetlerinin düzgün çalıştığını gösterdi.

Enfeksiyon riski altındaki kişileri izlemek için bir merkez oluşturuldu. Ayrıca iki tatil köyü karantina merkezi olarak kullanıma açıldı. Diğer ihtiyati tedbirleri incelemek için özel bir yönlendirme komitesi de kurulmuştur.

VİRÜS 3 NOKTADAN YAYILIYOR

Hong Kong Üniversitesinde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Yuen Kwok-yung, Wuhan koronavirüsünün yayılmasının üç aşamadan geçtiğini açıkladı. Bunlar, hayvandan insan, insandan insana ve hastanelerden yayılan büyük çaplı bir salgın.

Hong Kong'da henüz toplum çapında bir salgın belirtisi olmamasına rağmen, virüs yayılma riski yüksek olduğundan tetikte olmakta fayda var. Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için, Hong Kong dört alanda çabaları ve önlemleri artırmalıdır.

İlk olarak, sağlık önlemleri tüm sınır kontrol noktalarında geliştirilmelidir. Gelen yolcular için sağlık beyanı gerekliliği, havaalanından yüksek hızlı tren istasyonu da dahil olmak üzere tüm sınır kontrol noktalarına kadar uzanmalıdır.

Beklenmedik durum stratejisini optimize etmek ve virüs taşıyıcılarını etkin bir şekilde karantinaya almak için bir komuta merkezi kurulmalıdır. Sağlık Bakanlığı ilgili bazı uzmanları işe alarak komuta merkezini oluşturmakla görevlendirilmelidir.

Virüsle mücadele konusunda kamuoyu aydınlatılmalı. Yanlış bilgilerin yayılması önlenmeli. Bu nedenle hükümet, salgınla mücadelede bilginin tek yetkili kaynağı olmalıdır. Hükümet ayrıca el dezenfektanı gibi kamu hijyeni sağlayan platformlar, okullar ve alışveriş merkezleri gibi yoğun kalabalıkların bulunduğu yerlerde kolayca erişilebilir hale getirmelidir.

Doktorlar ve hemşireler hastalarla temasta iyi şekilde korunması gerekiyor. Profesör Yuen, kentin grip mevsiminde hastane doluluk oranının genellikle yüzde 100'ü aştığını, salgın durumunda sağlık ekiplerinin çok dikkatli olması yönünde uyarılarda bulundu. Solunum yolu enfeksiyonları konusunda uzman olan Dr. Zhong Nanshan da aynı endişeleri dile getirdi. Zhong, hastanelerin virüs bulaşma alanı olmasını önlemenin çok önemli olduğunu belirtti. Örneğin, Güney Kore'de 2015 yılında görülen bir salgında 30 doktor ve hemşirenin enfekte olarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kaynak: China Daily