Göz için 7 tehlike sinyali ve tedavi yöntemleri

Göz için 7 tehlike sinyali ve tedavi yöntemleri

Hayatınızın her döneminde sağlığımızı ciddi olarak tehdit eden hastalıkların, tehlike sinyalinin biri veya birkaçı ile kendini ele vermektedir. Op. Dr. Birtan Öztürk göz sağlığı için 7 tehlike belirtisinin olduğunu belirtiyor. Peki gözler için tehlike sinyalleri neler? Hangi durumda göz doktoruna gidilmeli? Göz hastalıklarının tedavisi nasıl olmalı? İşte detaylar.                               

1-Gözde sürekli kırmızılık ve ağrı

Kızarıklık ciddi veya önemsiz bir göz problemine bağlı olabilir. Nasıl ayırt edilebilir?

Op. Dr. Birtan Öztürk genellikle ciddi bir hastalıkta diğer belirtilerin de mevcut olduğunu ancak, başka bir semptom yoksa bile olağan dışı bir kızarıklık devam ediyorsa bir uzman muayenesine başvurulmasını öneriyor.

Sağlıklı bir gözün ağrı yapmadığı ancak sürekli bir ağrının normal olmadığını, özellikle göz kızarıksa veya diğer tehlike sinyalleri de varsa kontrol edilmesi gerektiği söyleniyor.                                              

2-Görme bozukluğu

Göz görmek içindir ve en önemli tehlike sinyallerinden biri görme problemidir. Görme bozukluğunda yakın veya uzakta detaylar bulanıklaşabilir. Op. Dr. Birtan Öztürk böyle durumların basit bir gözlük gereksinimi olduğunu ve tabii körlüğe neden olmadığını ancak bulanık görmenin diyabet, hipertansiyon gibi sistemik hastalıkların habercisi olmakla birlikte katarakt ve glokom habercisi de olabildiğini söylüyor.                                                   

3-Çift görme

Diğer bir kötü semptomlardan biri ise çift görmedir. Her şeyi iki tane görmek gözlerin düzgün pozisyonda olmadığını gösteriyor. Op. Dr. Birtan Öztürk çift görmenin genellikle beyin tarafından gözlerin kontrol edilmesinde bir problem olduğunu söylüyor. 

Kalıcı çift görme kötü bir belirti.

Göz önünde uçuşan cisimler ve ışık çakmaları gibi bazen bir gözün önünde aniden uçuşan noktalar belirmektedir. Op. Dr. Birtan Öztürk parlak, beyaz bir yüzeye veya gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz birkaç çizgi veya nokta dışında küçük sinekler gibi önünüzde dans eden yüz veya bin nokta olduğunu söylüyor. Bu noktaların, gözün gerisindeki jel olan vitre sıvısı içine dağılmış hücreler olduğunu ve bu hücrelerin, kanamaya bağlı kırmızı kan hücreleri veya enfeksiyona bağlı beyaz kan hücreleri olabildiğini söylüyor.                                       

4- Kanama ve enfeksiyon göz içinde istenen bir durum değil

Diyabet gibi sistemik bir hastalığın ya da göz içerisinde cerrahiye gidebilecek bir retinal yırtığın habercisi olabildiği belirtiliyor.                                        

5-Şaşı gözler

Çocuklukta veya erişkinde sonradan bir gözün içine veya dışına dönmesi beyinde gözlerin kontrolünün kaybolduğunu göstermektedir.

Op. Dr. Birtan Öztürk göz görmediği için ve beyne hangi doğrultuya baktığını anlatamadığı için gelişebilmekte olduğunu ya da beyin göz kontrol sistemlerinin kendisi bozulmuş olabileceğini söylüyor.

6-Sürekli kabuklanma ve sekresyon

Op. Dr. Birtan Öztürk gözün yüzeysel enfeksiyonları irritasyona neden olarak gözden veya kapak kenarlarından yapışkan, iltihabi akıntıya yol açtığını, bu akıntının, kirpik diplerinde ve köşelerinde kuruyunca sert kabuklar oluştuğunu söylüyor.

 Göz yüzeyi enfeksiyona dirençlidir. Ancak, ince yüzeysel hücre tabakası sıyrılmış ise örneğin; lens takarken veya sertçe gözler ovuşturulduğunda, yüzeysel mikroplar hassas derin dokulara girebilir ve hızla çoğalmaktadır.

Op.Dr. Birtan Öztürk, "Enfekte bir göz sağlıklı bir göze zarar vermeyen önemsiz sıyrıklardan bile zarar görebilmektedir. Bu tip enfeksiyonların uygun antibiotik kullanımı ile temizlenmesi gerekiyor" dedi.

7-Pupilla değişiklikleri (Göz bebeği anormallikleri)

Pupillalar (irisin merkezindeki siyahlık) yuvarlak veya iki gözde eşit büyüklüktedir. Pupilla büyüklüğü göz içine giren ışık miktarını ayarlar ve beyin tarafından kontrol edilmektedir.

Düzensiz bir pupilla veya iki göz arasında büyüklük farkı önemli bir tehlike sinyalidir.

Op. Dr. Birtan Öztürk pupilla muayenesinin, muayenenin önemli bölümlerinden biri olduğunu, bu şekilde beyinle normal veya bozuk sinir bağlantılarının sonucunun gözlemlendiğini söylüyor. Ayrıca gözün kendisinin ciddi hastalıkları da pupilla değişikliğine yol açtığını belirtiyor.

Kaynak: Posta