Geleneksel Çin tıbbı mücadeleye destek verebilir

Geleneksel Çin tıbbı mücadeleye destek verebilir

Geleneksel Çin tıbbı, yeni koronavirüs ile mücadelede kısmen etkili olduğunu kanıtlamıştır. Buna karşın geleneksel yöntemlerin uygunsuz biçimde kullanılması salgının yayılmasını kontrol etmek ve engellemek için risk teşkil edebilir.  Örneğin, bazı insanlar enfeksiyonu önlemek için kimi bitkilere umut bağlıyorlar ve kısmi olarak gördükleri rahatlama sonrası doktora gitmekten ya da karantina altına girmekten vazgeçiyorlar. Bu noktada unutulmaması gereken nokta, patojenik bulaşmaların ancak tıbbi reçetelerle yenilebileceğidir.

YING-YANG DENGESİNİ SAĞLAMAK İÇİN ÖNLEMLER

Peki, salgınla mücadele ederken geleneksel Çin tıbbı önleyici bir tedbir olarak hayatımızda yer alabilir mi?

İlk olarak "ying-yang" dengesizliği olanlar, örneğin vücudunda nem olanlar ya da kuruluk olanlar (ying eksikliği) geleneksel Çin tıbbına uygun olarak kimi otlar alabilirler. Yağmurda ıslanarak üşüten bir kişinin zencefil çayı içmesi tavsiye edilir ve bu hastalığın bulaşmasını önleyebilir.

İkincisi, insanların bağışıklıklarını artırmak için belirli yiyecek türlerini yemelerine gerek yoktur. Geleneksel Çin tıbbına göre vücudun ihtiyacına uygun olarak gıda türleri vardır ancak bunların hiçbiri koronavirüsü yenemez.

TEORİ VE PRATİK BİRLEŞMELİ

Üçüncüsü Tai Chai, ismi verilen fiziksel egzersiz, patojenlere karlı savaşmak için vücudu güçlendirebilir. Buna karşın fiziksel egzersiz, salgınla mücadelede reçetede yer alan ilaçların yerini tutmayacaktır. Teori ve pratiğin birleşmesiyle kullanılacak geleneksel Çin tıbbı salgınla mücadeleyi destekleyebilir.

Kısacası, koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol etmek ve yeni durumların ortaya çıkmasını önlemek için Çin ve Batı ilaçlarının entegrasyonu vurgulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, geleneksel Çin tıbbının tüm prensiplerinin içtenlikle takip edilmesi ve bilim insanlarının söylediklerine önem verilmesidir. Geleneksel Çin tıbbı, tedaviye bütünsel yaklaşımı sayesinde bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kaynak: China Daily / Li Candong Fujian Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesi