Diyabetle savaşmak için tüketmemiz gereken besinler neler?

Diyabetle savaşmak için tüketmemiz gereken besinler neler?

Günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinlerin sağlığımız üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Bazı besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza ciddi şekilde faydalar sağlar. Diyabetle savaşan ve diyabetin önlenmesine yardımcı olan besinler nelerdir? Tip 2 diyabetinizden kurtulmak ya da en azından riskini azaltmak istiyorsanız veya Tip 1 diyabetinizi kontrol altında tutmak istiyorsanız yeme alışkanlıklarınıza ilave edeceğiniz besinlerle bu mümkün olmaktadır. İşte diyabetle savaşan en etkili besinler...

KURU YEMİŞLER

Sağlıklı yağ bulundurma açısından oldukça zengin olan kuru yemişler dengeli tüketildiği takdirde kan şekeri kontrolünü kolaylaştırıyor.

ÇEKİRDEK

Kuru yemişlerden olan kabak çekirdeği Omega 3 açısından oldukça zengin. Düşük karbonhidrat değerine sahip bu besin kan şekerinizi dengelerken aynı zamanda bir demir deposu. Dengeli tüketildiği takdirde ay çekirdeği de iyi bir seçim ancak kabak çekirdeği özellikle tüketilmesi gereken besinlerden. Yine de porsiyon miktarını ayarlamayı hatırlatmakta fayda var.

BALIK

En sağlıklı protein kaynaklarından biri olan balık, Omega 3 deoposu olması bakımından sadece diyabet hastalarının değil herkesin tüketmesi gereken bir gıda.

KIRMIZI MEYVELER

Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için antioksidan ve lif deposu olan kırmızı meyveler insülin üretmeye yardımcı olurken Tip 1 diyabet hastaları için de kan şekerini dengeleme açısından oldukça önemli.

BAKLAGİLLER

Lif deposu olan baklagiller, sadece diyabet hastalarının değil aslında herkesin haftada en az iki kez tüketmesi gereken besin grubunda. Düşük karbonhidrat değerine sahip bu besinler, kandaki şeker oranını dengeliyor.

BROKOLİ

Brokoli için "diyabet hastaları yararlansın diye var olan bir sebze" demek hiç de yanlış olmaz. Diyabetle doğal olarak savaşan bu sebze kan şekerini dengelerken günlük C vitamini ihtiyacını da karşılıyor.

KIVIRCIK LAHANA

Brokoli gibi kıvırcık lahana da çok düşük karbonhidrat değerine sahip olmasıyla bilinen bir sebze. Antioksidan deposu olan bu besini herkesin tüketmesi gerekiyor.

AVOKADO

Omega 3 deposu olan avokado kalp ve tansiyon rahatsızlıkları için anahtar besin olmakla birlikte aynı zamanda diyabette de kan şekerini dengeleme görevi üstleniyor.

YOĞURT

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan ve içinde bulundurduğu yüksek miktarda kalsiyum miktarıyla günlük yemek alışkanlığında muhakkak olması gereken yoğurdun Tip 2 diybaet riskini azalttığı ortaya çıktı.

ÇAY

Uzmanlar şekersiz olmak kaydıyla yeşil çay ya da siyah çayın her gün tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Çay, yoğun miktarda antioksidan içermesi sayesinde kan şekerini ayarlamaya yardımcı oluyor.

KETEN TOHUMU

Sağlıklı yağ, lif ve protein deposu olan keten tohumu diyabetle savaş için aranan besin.

ELMA

Kolesterol ve kalp rahatsızlığı yaşayanlar için aranan besin olan elma, kan şekerini dengelemesiyle diyabetle savaşmak için de gizli silahlardan biri konumunda.

SARIMSAK

Sarımsak kanser riskini azaltırken kolesterolü dengeler ve kan basıncını düzene sokar. Bu nedenle diyabetle savaşta muhakkak tüketilmesi gereken besinlerden arasındaki yerini koruyor.

ISPANAK

Lifli yeşil yaprakları sayesinde diyabet hastaları için uzmanlar tarafından muhakkak öneriliyor.

BİTTER ÇİKOLATA

Az şekerli, bol kakaolu bitter çikolata zengin antioksidan kaynağı olması bir yana insülin direncini de azaltıyor.

KUŞKONMAZ

Türk mutfağında kendine yeni yeni yer edinmeye çalışan kuşkonmaz, insülin üretimini arttırdığı için özellikle Tip 2 diyabet hastalarına öneriliyor.

TARÇIN

Tarçın, tatlı ihtiyacını giderebilecek iyi bir baharat. Ayrıca araştırmalar, tarçının kan şekerini dengelediğini kanıtladı.

YULAF

Lif deposu olan yulaf, şekerin içinde bulunan yüksek karbonhidratı dengeleme konusunda uzman bir besin.

ZEYTİNYAĞI

Sağlıklı bir hayat biçiminin vazgeçilmezi olan zeytinyağı, kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor.

Kaynak: Sabah