Diş fırçalarken diş etlerimiz neden kanar?

Diş fırçalarken diş etlerimiz neden kanar?

Dişleri fırçalarken oluşan kanamalara dikkat edilmesi ve en kısa sürede önlem alınması gerekiyor. "Diş eti kanamaları birçok ağız probleminin habercisi olabilir ve diş kaybına yol açabilir" diyen Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, diş eti hastalıklarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu

Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, "Diş eti hastalığı derece derece değişiyor. En basiti diş eti kanamasıdır. Bu size bağlıdır çünkü ağız bakımınızı doğru ve sürekli olarak yapmanız gerekir. Aksi halde diş diplerinde biriken plaklar diş eti kanamasına yol açar ve her fırçaladığınızda kanama olur. Artık diş hekimine gidip diş temizliği yaptırmanız gerekir." dedi.

Diş eti hastalıklarından bir diğerinin de kronik devam eden sorunlar olduğunu ifade eden Dt. Uzunpınar, "Diş eti kanaması ile başlayıp devamında diş köklerine yerleşen bakterilerin şikayet oluşturduğu diş eti rahatsızlığıdır. Bunun için hekime başvurup mutlaka diş kökü temizliği denilen küretaj işlemini yaptırmak gerekir. Daha ileri aşama artık akut ve genel diş eti hastalığı olan ve sadece size bağlı olmayan hastalık çeşididir. Bunun sebebi de yerleşik olarak ağızda yaşayan bakterilerin diş, diş eti ve yumuşak dokularda harabiyete yol açmasıdır. O yüzden hiç gecikmeden diş hekimine gitmeniz gerekir. Önce bir antibiyotik verilir ve sonraki seansta tüm diş etleri ve dokular temizlenir." diye konuştu.

Kaynak: Milliyet