CRI muhabirlerinden “Koronavirüs” açıklaması

CRI muhabirlerinden “Koronavirüs” açıklaması

Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) muhabirleri Fan Xun ve Cenk Özkömür, "Koronavirüs" ile yazı kaleme aldı.

İşte ayrıntılar;

Çin'de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının 17'ye yükseldiği, 13 eyalette 440 koronavirüs vakası tespit edildiği, 1394 kişinin ise tıbbi gözlem altında tutulduğu bildirildi. Uzmanlar öldürücü virüse karşı maske takılması ve hijyene önem verilmesi çağrısı yaptı. Bahar Bayramı seyahatlerinin de salgını artırmasından endişe ediliyor

Çin, yeni koronavirüsle mücadeleyi güçlendiriyor. Çin hükümetinin ve sağlık birimlerinin, ülkede görülen yeni koronavirüsten kaynaklı vakaların artmasını önlemek için sıkı tedbirlere başvurduğu bildirildi. Çin'de Hubei eyaletinin merkezi Wuhan başta olmak üzere birçok kentte yeni bir tür koronavirüsten kaynaklı viral pnömoni vakaları tespit edildi. Son verilere göre, ülke genelinde toplam 440 vaka görülürken, 17 kişi hayatını kaybetti.

ÖLENLER HUBEI'DE

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun dün düzenlediği basın toplantısında, yeni tür virüsle ilgili son bilgiler paylaşıldı. Çin'deki 13 eyalette toplam 440 vakanın tespit edildiği, söz konusu virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 17'ye ulaştığı bilgisi verildi. Ayrıca, can kayıplarının tamamının Hubei eyaletinde olduğu belirtildi.

Basın toplantısında verilen bilgilere göre, şu ana kadar hastalarla yakın temasta bulunan 2 bin 197 kişi olduğu belirlendi. Bin 394 kişinin tıbbi gözlem altında tutulduğu, 765 kişinin ise gözlem altında tutulmasına son verildiği aktarıldı. Öte yandan, söz konusu virüse Çin sınırları dışında da rastlandığı bildirildi. Şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 1, Japonya'da 1, Tayland'da 4 ve Güney Kore'de de 1 vaka tespit edildiği aktarıldı.

TEDBİRLER ALINIYOR

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan uzmanlar, koronavirüsünün yayılmasını önleme ve 17 yıl önce meydana gelen SARS salgınının bir benzerinin daha yaşanmasını engelleme konusunda yeterli beceri ve tecrübeye sahip olduklarını açıkladı. Çin hükümetinin ve yerel birimlerin, halkın sağlığının korunmasının ve normal yaşamın sürdürülebilmesinin sağlanması için yeni tip koronavirüsünden kaynaklı salgını önlemeyi amaçlayan sıkı önlemleri hayata geçirdiği belirtildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Li Bin, yeni tip koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının ardından, Çinli birimlerin küresel sağlık güvenliğini yakından gözeterek, konuyla ilgili bilgileri hem Dünya Sağlık Örgütü hem de ilgili ülkelerle şeffaf bir şekilde paylaştığına dikkat çekti. Li Bin, Hong Kong ve Makao özel idari bölgelerine ücretsiz teşhis kitleri sağlandığına da vurgu yaptı.

SEYAHAT UYARISI

Çin'in en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı nedeniyle 24 Ocak itibarıyla ülkede yüz milyonlarca kişinin seyahat etmesi bekleniyor. Bu trafik, virüsün daha da çok yayılmasına dair endişeleri artırdı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgını araştırmak üzere görevlendirilen uzman ekibinin lideri Zhong Nanshan, bayram sırasında ateş ve üst boğaz rahatsızlığı gibi belirtilere sahip kişilerin seyahat etmemesi, erken teşhis ve karantina önlemlerinin zamanında alınması önerilerinde bulundu.

YOLCULARA SIKI KONTROL

Virüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kenti dâhil olmak üzere Çin'in birçok kentindeki havalimanı, tren istasyonu ve otobüs terminallerinde yolcuların vücut ısısı ölçülmeye başlandı. Uzmanlar, SARS salgınının yaşandığı 17 yıl öncesine kıyasla Çin'in salgın bilimi gibi alanlarda büyük ilerlemeler kaydettiğini dile getiriyor. Ülkede şu an eskiye göre çok daha kuvvetli bir tedavi ve önleme sisteminin bulunduğunun, bu nedenle halkın paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, halka maske takma ve hijyene önem vermelerini tavsiye ediyor. Diğer yandan, virüsün yayılma tehlikesinin, Çin'de bayram tatilinde tüketimi de azaltabileceği belirtiliyor. Her yıl tüketimin arttığı bir dönem olarak bilinen Bahar Bayramı tatilinde bu yıl bazı vatandaşların seyahat planlarını iptal ettiği de basına yansıyor.

Kaynak: Milliyet