Çocukların ağız ve diş bakımı için 9 ipucu

Çocukların ağız ve diş bakımı için 9 ipucu

Bebeklik döneminden itibaren ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi, ileri yaşlarda da büyük avantaj sağlıyor. Birçok uzman, sağlıklı ağız ve dişlere sahip çocukların yediği besinlerden daha fazla yarar sağladığını ve bunun da öz güvenini geliştirdiğini belirtiyor. Peki çocuklar için sağlıklı bir ağız bakımının püf noktaları neler? Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlattı.

Bebeklikten yetişkinliğe kadar iyi diş bakımı uygulamak, bir kişinin dişlerini ve diş etlerini sağlıklı kılmada önemli bir etken. 

"Süt dişleri, bir çocuğun çiğnemesine ve konuşmasına yardımcı olur. Bu dişler kalıcı dişler için yer tutuculardır ve yine kalıcı dişler kadar önemlidir." diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, şunları kaydetti:

"Bir çocuk süt dişini erken kaybederse bu durum ağız içi diş dizilimini bozabilir ve kalıcı dişin düzgün bir şekilde gelmesini zorlaştırabilir. Tüm bunları akılda tutarak bebeklik döneminde diş bakımını en iyi şekilde yapmak önemli."

Çocukların ağız ve diş bakımı için 9 ipucu

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, çocuklar için sağlıklı bir ağız bakımının 9 ipucunu şöyle sıraladı:

1-Bebeğin diş etlerini, dişleri çıkmadan önce her gün ılık, ıslak bir bezle silin. Bunu yapmak şekeri diş etlerinden temizler ve bir bebeğin dişlerini temizleme hissine aşina olmasına yardımcı olabilir.

2-Bebekler ve küçük çocuklar biberon ile uyumamalıdır. Süt ve meyve suyu uzun süre dişlere temas ederse diş çürümesine neden olabilir.

3-Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde biberon alışkanlığından uzaklaştırmaya başlayın.

4-Yeni yürümeye başlayan çocukların öğünler arasında biberondan su içmesine izin verebilirsiniz ancak meyve suyu ve sütü sadece yemek saatlerine saklayın.

5-Bir bebeğin dişleri çıktığında yumuşak bir bebek diş fırçasıyla günde iki kez fırçalayın. Pirinç tanesinden daha büyük olmayan az miktarda diş macunu kullanabilirsiniz. 3 ila 6 yaş arası çocuklar bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanabilirler.

6-Ebeveynler veya bakıcılar, çocuk yardım almadan dişlerini fırçalamaya başlayana kadar bu görevi üstlenmelidir.

7-Kullanılmadığı zaman diş macununu çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

8-Çocukların ilk dişlerinin ortaya çıkmasından itibaren 6 ay içinde diş hekimine muayene ettirin.

9-Ebeveynler ve bakıcılar, çocukların kaşık ve emziklerini kendi ağızlarına sürmemelidir.

Kaynak: Milliyet / PembeNar