Çocuklarda süt dişleri neden önemli?

Çocuklarda süt dişleri neden önemli?

Çocuklarda süt dişleri, yetişkinlikte gelecek olan dişlere rehberlik eder. Ebeveynler "süt dişleri zaten düşer" düşüncesiyle çocukların diş sağlığını ihmal etmemeli. Peki diş hekimine kaç yaşında gidilmeli? Erken çocukluk çağı çürüğü neden oluşur? Uzman Diş Hekimi Sara Köprülü, çocuklarda süt dişlerinin önemi ve diş sağlığı hakkında bilgiler verdi.

Süt dişlerinin birinci görevi, çocuğun beslenme, konuşma gibi fonksiyonlarını sağlamak. Bunun yanı sıra süt dişleri, sonrasında gelecek olan sürekli dişlerin doğru yerlerinde sürmesi için rehberlik yapar. Süt dişlerinde oluşan çürükler nedeniyle oluşan enfeksiyon, alttan gelecek sürekli dişin de sağlığını etkiler. Süt dişlerinin çürük travma ve benzeri nedenlerle erken kaybı sonrası, 'yer tutucu' dediğimiz tedavi yöntemiyle bu dişlerin yeri korunmalı. Aksi takdirde çekim boşluğu komşu dişler tarafından kapanır ve buna bağlı ömür boyu ağızda kalacak sürekli dişler yer bulamaz ve çapraşıklık veya gömülü kalma gibi durumlar ortaya çıkar.

DİŞ HEKİMİNE KAÇ YAŞINDA GİDİLMELİ?

Diş hekimi korkusu 10 çocuktan 9'unda görülüyor. Bu korkuyu aşabilmenin yolu, çocuğun diş hekimiyle erken tanışmasından geçiyor. Çocuk 2 yaşı bitirmeden diş hekimiyle tanıştırılmalı. Kliniğe, diş hekimi koltuğuna, aletlere ve ortama alıştırılmalı. Yapılan en büyük hatalardan biri, çocukların çürük oluştuktan sonra diş hekimine götürülmesi.

İlk muayene dişler çıkar çıkmaz yapılmalı. Yani 6 ay ile 1 yaş arası... Daha çok annenin çocuğunun diş bakımı konusunda bilgilendirilmesi çürük oluşumunu engellemek açısından büyük önem taşır.

ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ NEDEN OLUŞUR?

Toplumumuzda en sık görülen sorunlardan biri de erken çocukluk çağı çürüğü. Halk arasında 'biberon çürüğü' olarak da adlandırılır. Yanlış beslenme alışkanlıkları, geç yaşa kadar biberon kullanmak ve yetersiz bakım gibi sebeplere bağlı olarak oluşur.

Diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni de, bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere gösterebilmek. Bu erken yaşta oluşabilecek çürüklerden çocukları korumak adına önemli.

Kaynak: Posta