Çin'de ortaya çıkan hastalık panik dalgası yaratmamalı

Çin'de ortaya çıkan hastalık panik dalgası yaratmamalı

Çin'de cumartesi günü Wuhan koronavirüsüne yakalanan kişi sayısı 17 aratarak 62'ye çıktı ve hastalardan ikisi hayatını kaybetti.

Doğal olarak çok sayıda insan salgından endişe duyuyor ve kimi medya kuruluşları durumun daha da kötüye gidebileceğini yönünde haberlere imza atıyor. Buna karşın bu tip "tahmini" haberlerin ne kadar bilimsel olduğu tartışmalı.

İnsanlar paniğe kapılmadan önlem alırken kimi gerçeklerin de farkına varmalı:

İlk olarak cumartesi günü yaşanan artış 17 yeni enfeksiyonun ortaya çıktığı anlamına gelmez çünkü hastane raporlarına göre hastalığa yakalananların kayıtları 13 Ocak'ı gösteriyor. Bir başka ifadeyle virüsün tanısı yeni koyuldu.

İkincisi, ölen ikinci kişi 67 yaşında tüberküloz hastası bir adamdı. Dolayısıyla bu kişinin akciğeri hastalıklara karşı savaşmak için yeterince güçlü olmayabilir. Virüs tehdidini abartmak ve şimdiden "ölümcül" olarak adlandırmak yanlış.

HALKA AÇIK YERLERDE MASKE TAKILMALI

Tüm bu sebeplerden ötürü Wuhan'daki yeni virüs hakkında çok fazla endişeye kapılmak gereksizdir. Bu arada virüse yakalanan kişilerin birinin Japonya, ikisinin Tayland diğerinin ise Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ziyaretinde bulunduğu ya da oradan geldiği not edilmelidir.

Yukarıda verilen bilgiler vatandaşların tetikte bulunmalarını engellememelidir. Bahar Bayramı dolayısıyla şimdiden çok sayıda insan tren istasyonları ve havaalanları gibi yerlere akın etmiş durumda. Halka açık ya da tren, uçak ve otobüs gibi kapalı yerlerdeki nüfus giderek artıyor. İnsanların kabalık yerlerde bulunurken ya da seyahat ederken maske takmaları, sık sık ellerini yıkamaları ve her yolculuktan önce yeterince dinlenmesi gibi koruyucu önlemleri ciddiye alması sağlık otoriteleri tarafından önerilmektedir.

Kaynak: China Daily / Doktor Tan Qidong, Çin Sağlık Birliği Üyesi