Çin gözünü Wuhan'daki mücadeleye dikti

Çin gözünü Wuhan'daki mücadeleye dikti

Çin'in Hubei Eyaleti'nde bulunan Wuhan şehri, Wuhan'ın tren istasyonlarında ve havaalanlarında giden kanalların perşembe günü saat 10'dan başlayarak kapatılacağını ayrıca otobüs, metro ve feribot hizmetlerinin de kapatılacağını duyurdu. Duyuru, özel bir neden yoksa yerel sakinlerin Wuhan'dan ayrılmamasını da gerektiriyor. Bu, artan yeni koronavirüs salgını ortasında yerel yetkililerden büyük bir hamle.

Koronavirüs son günlerde hızla yayıldı. Wuhan'da, bu hala gizemli virüsün neden olduğu pnömoni vakalarının sayısı keskin bir şekilde arttı. Çarşamba akşamına kadar, Hubei Eyaletinde toplam 444 teyit edilmiş yeni koronavirüs ilişkili pnömoni vakası rapor edildi ve bunların çoğu Wuhan'da. Diğer Çin şehirlerinde teyit edilen diğer vakaların neredeyse tamamı Wuhan'dan geliyor. Virüsün Wuhan'dan dışarı yayılmasını önlemenin yeni pnömoniye karşı savaşmanın anahtarı olduğu açıktır. Salgının durumu hızlı biçimde ciddileşiyor. Çin virüsün yayılmasında zamanla yarışmalı ve inisiyatif kazanmak için sağlam önlemler almak zorunda.

1949'DAN BERİ İLK KEZ

Çin 1949 yılından bu yanan ilk kez bir eyalet başkentine giden kanalları kapatma kararı aldı. Wuhan aynı zamanda 9 bölgeye ulaşımda Orta Çin'deki merkezi bir hat olarak bilinir. Bu nedenle kenti ulaşıma kapatmak elbette zorlu bir karardır. Bu adım atmak için cesaret ve rasyonaliteye ihtiyaç vardı.

Wuhan vatandaşlarının ödediği bu bedeli içtenlikle takdir ediyoruz. Biliyoruz ki bu ulaşım konusunun askıya alınması ve hayatların etkilenmesi demek ancak bu cesaretleri ile salgının kontrolsüz biçimde yayılmasının önlenmesine büyük katkıda bulanacaklar.

Bir medya kuruluşu olarak Wuhan ve bölgede yaşayan 10 milyondan fazla vatandaşa saygılarımızı sunuyoruz ve bu kritik anda artık tüm Çin ulusu Wuhan'daki vatandaşlarına borçlu hale gelmiştir. Çin halkı Wuhan vatandaşlarıyla birlikte olacak.

BAŞKA SEÇENEK YOK

Wuhan'ın kararlı tedbirleri, virüsün yayılma hızını azaltacak ancak bu, Çin'in geri kalanının tamamen rahatlayabileceği anlamına gelmez. Perşembe günü saat 10'dan önce Çin'in çeşitli bölgelerine kaç tane virüs taşıyıcısının seyahat ettiği hala bilinmiyor. Çarşamba akşamı, Çin'in Hubei Eyaleti dışındaki çeşitli bölgelerde 100'den fazla teyit edilmiş vaka bildirildi. Bu tip vakalar bir süre daha Çin'in diğer bölgelerinde artmaya devam edecek ve hastalığı kapan insanlar diğerlerine de bulaştırabilir.

Wuhan'ın giden kanallarını kapatmanın, virüse karşı mücadelede belirleyici bir dönüm noktası haline geleceği umuluyor. Çin toplumu gelecekte birleşik kalmalıdır. Wuhan salgınına karşı mücadeleyi kazanmalıyız çünkü başka seçenek yok.

Kaynak: Global Times